SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ambasador RP na Ukrainie: Putin przekroczył czerwoną linię, nie wiadomo, co teraz zrobi

fot. Vladimir Kud/flickr CC-BY 2.0

– W tej chwili jest niepowtarzalna szansa, żebyśmy wspólnie z Ukrainą stworzyli lepszą Europę – mówił w „Poranku RDC” Jan Piekło, ambasador RP na Ukrainie.

Zamierzam kontynuować w Kijowie to, co już tam zostało zapoczątkowane przez moich poprzedników, przez poprzednich prezydentów i rządy – zapewniał gość RDC. – Właściwie widać, że ta narracja dotycząca Ukrainy jest – może z pewnymi przesunięciami akcentów – cały czas bardzo podobna – dodał. W ocenie ambasadora, Ukraina jest bardzo ważnym partnerem. – Jest naszym sąsiadem i chcemy, żeby była demokratycznym, rozwijającym się krajem, który chce się integrować z Unią Europejską i ewentualnie również z NATO – komentował.

Ogromne koszty

W tej chwili jest niepowtarzalna szansa, żebyśmy wspólnie z Ukrainą stworzyli lepszą Europę – uważa Jan Piekło. – Na razie mamy taką sytuację, że Ukraina zdecydowała się podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i zdecydowała się pójść w kierunku demokracji oraz integracji z Zachodem – mówił. Jak przyznał w audycji, koszty tego działania są ogromne. – Ukraińcy zapłacili najwyższą możliwą cenę – cenę życia i krwi – komentował.

W ocenie ambasadora, ten proces dalej trwa, ponieważ Rosja usiłuje destabilizować Ukrainę. – W interesie Polski i Europy jest, żeby Ukraina była stabilnym, demokratycznym krajem – podkreślił gość RDC. Jak przyznał, Ukraina potrzebuje ogromnego wsparcia. – Politycznego, finansowego i wsparcia projektów oraz reform gospodarczych, konsultacji, pomocy w reformie decentralizacyjnej, która ograniczyłaby korupcję. Potrzebuje wymiany kulturalnej, reżimu bezwizowego z Unią Europejską, co najprawdopodobniej nastąpi w tym roku albo z początkiem przyszłego – wyliczał Piekło.

Zagrożenie

Zdaniem gościa audycji, Rosja „wywróciła do góry nogami całą architekturę bezpieczeństwa w Europie„. – Rozwaliła ustalenia dotyczące nienaruszalności granic. Rosja jest zagrożeniem, nie ma tu wątpliwości – przyznał ambasador. Jednak – jak mówił Piekło – budżet Rosji jest w trudnej sytuacji. – Koszty tych ostatnich ćwiczeń wojskowych są gigantyczne – tłumaczył. – Putin przekroczył chyba czerwoną linię i nie jest wykluczone, że będziemy mieli znowu do czynienia z jakimś aktem prowokacji. Nie wiadomo, co teraz zrobi, ale istnieje niepokój, że to może dotyczyć krajów bałtyckich – komentował gość RDC.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone