SŁUCHAJ ONLINE
MENU

43 tys. miejsc dla podwójnego rocznika w stołecznych szkołach

fot. RDC

W nowym roku szkolnym dzięki modernizacjom i zwiększeniu liczby uczniów w klasach, zaplanowano 43 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych – poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz. Uczniowie będą mogli aplikować do 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 szkół branżowych I stopnia.

Na konferencji zorganizowanej w XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska mówiła o przygotowaniu stołecznych szkół ponadpodstawowych do przyjęcia do pierwszych klas podwójnego rocznika uczniów. W 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą równolegle dwa roczniki uczniów: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i ostatni rocznik absolwentów gimnazjów.

To co nam się udało to fakt, że szkoły będą pracowały od poniedziałku do piątku. Nie wyszliśmy poza piątek. Obawialiśmy się, że takie ryzyko będzie – tłumaczy Renata Kaznowska.

Kaznowska podkreśliła, że ratusz w tym roku przeznaczył na edukację 4,9 mld zł. Więcej pieniędzy zaplanowano m.in. na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dalsze dostosowywanie szkół do podwójnego rocznika uczniów. Chodzi m.in. o modernizację pracowni przedmiotowych, zawodowych i innych pomieszczeń oraz zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu i mebli.

Dużo miejsc 

Do dyspozycji uczniów jest 161 szkół ponadpodstawowych – 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 branżowych szkół I stopnia. – Dla absolwentów gimnazjum zaplanowano 20 685 miejsc, dla absolwentów szkół podstawowych 22 340 miejsc. Szacujemy, że 32 604 uczniów w Warszawie kończyć będzie szkoły. Dla takiej liczby musimy zapewnić miejsca. Mamy 43 tys. 25 miejsc, ale pamiętajmy również o szkołach niepublicznych, społecznych, jak również młodzieży spoza Warszawy – zaznaczyła Kaznowska. Jak dodała, miejsca dla uczniów udało się uzyskać przede wszystkim dzięki przekształceniu gimnazjów.

Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny w Radzie Warszawy Dorota Łoboda zapowiedziała, że w nadchodzącej rekrutacji do szkół średnich nie będzie limitu w wyborze placówki. – Do tej pory można było wybrać osiem placówek, teraz liczba ta jest nieograniczona. To pozwoli w tym pierwszym terminie rekrutacji przyjąć jak największą liczbę uczennic i uczniów do szkół – powiedziała Łoboda.

Wsparcie dla uczniów 

Podkreśliła, że ratusz będzie także wspierał młodych ludzi w wyborze odpowiedniej szkoły. Przypomniała o Warszawskich Dniach Otwartych Doradztwa Zawodowego, które odbędą się w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży w dniach 23-24 i 30-31 marca. Wspomniała także o organizowanych od 5 do 9 marca Targach Edukacyjnych m.st. Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki. Łoboda przypomniała także o działającym w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i szkoleń punkcie doradztwa zawodowego. W warszawskich szkołach średnich będą odbywały także dni otwarte. Stołeczny ratusz zwraca uwagę, że młodym ludziom będzie trudniej dostać się do wymarzonej szkoły, m.in. ze względu na to, że nie we wszystkich szkołach uda się podwoić liczbę oddziałów. Przykładowo – jak wskazano – w LO im. S. Batorego obecnie jest 7 klas pierwszych, w przyszłym roku będzie ich 12 (6 dla gimnazjalistów i 6 dla ósmoklasistów), czyli o jedną klasę mniej niż rocznik.

Na 15 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła termin rozpoczęcia trzydniowego egzaminu ósmoklasisty. Tydzień wcześniej 10-12 kwietnia przeprowadzony zostanie, po raz ostatni, egzamin gimnazjalny – pisać go będzie ostatni rocznik gimnazjalistów. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe. Ich wynik ma wpływ na przyjęcie do szkół średnich. Brane są także pod uwagę oceny i osiągnięcia ze świadectwa szkolnego.

Czytaj też:

Koniec ferii na Mazowszu. Uczniowie odliczają do wakacji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone