Turniej WTA w Stuttgarcie. Wygrana Igi Świątek w drugiej rundzie

• 20.04.2023 18:48

• Aktualizacja: 16:05 22.04.2023

Najwyżej rozstawiona i broniąca tytułu Iga Świątek pokonała Chinkę Qinwen Zheng 6:1, 6:4 w drugiej rundzie tenisowego turnieju WTA na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Kolejną rywalką Polki będzie Czeszka Karolina Pliskova.

Był to pierwszy występ 21-letniej liderki światowego rankingu od 18 marca, kiedy uległa Jelenie Rybakinie z Kazachstanu w półfinale turnieju WTA w Indian Wells. Od tego czasu pauzowała z powodu kontuzji żebra. W pierwszej rundzie w Stuttgarcie miała wolny los.

W czwartek Polka potrzebowała zaledwie 32 minut, aby rozstrzygnąć na swoją korzyść pierwszego seta. Dopiero w drugiej partii 25. w światowym rankingu i o niespełna półtora roku młodsza Chinka postawiła faworytce większy opór. Przy stanie 4:3 dla Świątek Zheng miała pierwszą okazję na przełamanie - i ją wykorzystała, doprowadzając do remisu.

W kolejnym, najbardziej zaciętym w całym meczu gemie raszynianka wykorzystała trzeciego break pointa, a następnie przy swoim podaniu rozstrzygnęła rywalizację po pierwszej piłce meczowej.

Był to trzeci pojedynek tych tenisistek w cyklu WTA. W dwóch poprzednich - w 2022 roku w San Diego oraz w wielkoszlemowym French Open - także zwyciężyła Polka, tyle że w trzech setach.

Pliskova wcześniej pokonała Chorwatkę Donnę Vekic 6:2, 6:7 (5-7), 7:6 (7-5). Z 31-letnią Czeszką, która w 2017 roku była liderką światowego rankingu, Świątek grała dotychczas tylko raz. W 2021 w finale turnieju w Rzymie Polka wygrała bez straty gema.

Zwyciężczyni singlowego turnieju w Stuttgarcie otrzyma 120 tys. dolarów oraz samochód Porsche Taycan.

W deblu w Stuttgarcie startowała Alicja Rosolska, której partnerowała Czeszka Miriam Kolodziejova. W czwartkowym ćwierćfinale słowiański duet przegrał z rozstawionymi z numerem trzecim Amerykanką Nicole Melichar-Martinez i Meksykanką Giulianą Olmos 6:7 (6-8), 3:6.