Deratyzacja w schronisku dla zwierząt w Radomiu. Radni złożyli petycję do sanepidu

  • 05.07.2023 13:42

  • Aktualizacja: 13:43 05.07.2023

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu rozpoczęła się deratyzacja. Jak informowaliśmy, placówka od lat zmaga się z plagą szczurów, a radni w związku z tym domagają się interwencji sanepidu.

Deratyzacja w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu ma pomóc w walce z gryzoniami. Problem jednak wraca już od lat.

Radni Radomia chcą interwencji sanepidu w związku z plagą szczurów i skierowali w tej sprawię petycję do dyrektora stacji. Napisali w niej, że obawiają się  wystąpienia stanu epidemiologicznego.

– Chcieliśmy po prostu, żeby sanepid przyjechał i sprawdził, czy jest takie zagrożenie. My jako radni obawiamy się zagrożenia i wolimy, żeby sprawdziły to odpowiednie służby. Jeżeli sanepid stwierdzi, że wszystko jest w porządku, będziemy spokojniejsi – mówi radna PiS Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz.

Jak dowiedziało się Radio dla Ciebie, a inspekcja sanepidu ma się odbyć w czwartek 6 lipca.

Przedstawiciele rady miejskiej planują jeszcze w tym tygodniu spotkać się z zarządem schroniska. Spróbują wstępnie oszacować koszty generalnego remontu.

Co z remontem w schronisku w Radomiu?

Prowadzący schronisko uważają jednak, że jedynym rozwiązaniem byłaby przeprowadzka. Placówka mieści się w sąsiedztwie wysypiska na śmieci.

Na problem szczurów w schronisku zwraca też uwagę radna Małgorzata Półpratek.

– Nie wiem, kto jest za to odpowiedzialny, ale efekt usytuowania wysypiska śmieci i schroniska obok siebie jest okropny. W schronisku grasują szczury, jest ich bardzo dużo. Mam zdjęcia korytarzy, które szczury tworzą sobie w ociepleniu budynków administracyjnych. Tak się nie powinno dziać – mówi.

Jednak ze względu m.in. na finanse nie ma możliwości przeniesienia schroniska lub wybudowania nowego.

 Przygotowujemy się do złożenia wniosku do marszałka województwa mazowieckiego, który opiewałby na kompleksowy remont schroniska. Mam tu na myśli chociażby termomodernizację istniejącego budynku, fotowoltaikę, pompy ciepła, ale także remonty boksów i podłóg. Mam nadzieję, że wówczas problem ten chociaż w niewielkim stopniu udałoby się zminimalizować – mówi wiceprezydent miasta Marta Michalska-Wilk.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu powstało w tym miejscu ponad dwadzieścia lat temu. Obecnie zamieszkuje je około 420 psów i kotów, którymi zajmuje się 17 osób.

Czytaj też: Przestraszył się i oddalił na 15 km od stada. Kucyk biegał po ulicy w Radomiu

Źródło:

RDC

Autor:

Katarzyna Czarkowska