Poziom Bugu wzrasta. W Małkini Górnej bez paniki, ale „sytuacja jest poważna”

  • 26.01.2024 18:27

  • Aktualizacja: 09:22 27.01.2024

Wzrost wody na Bugu w Małkini Górnej, ale w gminie nie ma paniki. Rzeka przybiera bardzo powoli. Mimo to woda zalewa okoliczne pola, dostaje się też do piwnic pojedynczych gospodarstw. Ze wzrostem poziomu rzek walczy też powiat węgrowski.

Na rzece Bug nadal przekroczony jest stan alarmowy. Są alerty hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia, a wody przybywa. Na miejscu swoje działania prowadzili przedstawiciele powiatowego i wojewódzkiego zarządzania kryzysowego.

Jak przekazała Radiu dla Ciebie wójt gminy Bożena Kordek, nie będzie prowadzone łamanie lodu ani na Bugu, ani Zalewie Zegrzyńskim.

- Wzrosło nam, ale nie tak szybko, więc jakieś takie mamy nadzieje, że to nie urośnie jeszcze tak dużo przez najbliższą dobę czy dwie, no i patrzymy z taką nadzieją, że ten Bug się w końcu roztopi, że ta woda popłynie. Paniki niema, ale jest stan czujności - tłumaczy.

     
Obecnie poziom wody w Małkinii przekracza stan alarmowy o 8 cm. Woda zalewa okoliczne pola, dostaje się też do piwnic pojedynczych gospodarstw.

- Mamy też w tej chwili podnoszenie się wody w Prostyniu i w Kiełczewie, ale wczoraj tam przekopaliśmy takie odprowadzające rowy i troszkę jest lepiej. Jest po prostu wysoki poziom wód gruntowych, jeszcze nie ma sytuacji, że będziemy ewakuowali ludzi czy zwierzęta, ale sytuacja jest bardzo poważna - wyjaśnia.

Woda podeszła pod budynki koło Węgrowa

Także władze Łochowa w powiecie węgrowskim monitorują sytuację na Liwcu i Bugu. Gmina znajduje się w rozwidleniu tych rzek, na których jest podniesiony poziom wody. W niektórych miejscach przekracza stany alarmowe.

Najgorzej jest w miejscowości Szumin nad Bugiem, bo woda podeszła pod dwa budynki letniskowe – mówi burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski. - Na rzece Liwiec jest sytuacja trochę lepsza, bo dzisiaj mamy 248 cm, a stan ostrzegawczy to 3 metry, a alarmowy to 3,5, więc ta woda nie zagraża mieszkańcom - wyjaśnia.
   
Władze gminy spokojnie analizują sytuację, są w stałym kontakcie z sołtysami nadbużańskich i nadliwskich miejscowości.

Na szczęście pogoda nam sprzyja, mamy temperaturę w okolicach zera – uspokaja burmistrz. - Tutaj nie ma sytuacji takiej, jak kilka lat temu, kiedy z minus 10 zrobiło się plus 10. Ta różnica jest taka, że roztapia się śnieg bardzo powoli i jest to dla nas bardzo korzystne - mówi.
 
   
Na Bugu w Małkini, Wyszkowie i Popowie rzeka przekroczyła stany alarmowe o kilka centymetrów. Obowiązuje tam trzeci najwyższy stopień alertu hydrologicznego.

Czytaj też: Polska hubem produkcyjnym broni? P. Zalewski: Spokój na świecie się skończył

Polska hubem produkcyjnym broni? P. Zalewski: Spokój na świecie się skończył
Więcej na RDC: https://www.rdc.pl/aktualnosci/polska/hub-produkcyjny-ukraina-polska-system-zbrojeniowy-wojna-bezpieczenstwo-polityka_ub3dmUKZ5socx5sDP9Nx

 

 

Źródło:

RDC

Autor:

Beata Głozak, Adam Abramiuk/PL