Jakie są objawy zakażenia Legionellą? Sanepid o sytuacji na Mazowszu [SPRAWDŹ]

  • 23.08.2023 18:09

  • Aktualizacja: 13:25 24.08.2023

Piąta osoba zakażona bakterią Legionella zmarła w Rzeszowie, a 71 jest hospitalizowanych. W Radiu dla Ciebie sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na Mazowszu i pytamy sanepid, jak zachować środki ostrożności i jak się nie zarazić bakterią.

Piątą ofiarą legionelli jest 79-letnia mieszkanka Rzeszowa. Zmarła w nocy w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej, gdzie od kilku dni była hospitalizowana. - Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii – powiedział Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego. W tej samej placówce, dobę wcześniej, zmarł 70-letni mężczyzna.

Legionella na Mazowszu

 

Od początku roku do połowy sierpnia odnotowano w województwie mazowieckim 13 zachorowań na tzw. chorobę legionistów wywołaną przez bakterię Legionella.

 

W Rzeszowie zmarła trzecia zakażona osoba. Jak jednak zapewnia Marlena Skorupka-Dziedzic z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, na Mazowszu sytuacja jest stabilna.

– Mogę zapewnić, że jeżeli chodzi o nadzór nad wodą w województwie mazowieckim, to sytuacja jest stabilna. W ramach prowadzonych działań kontrolnych i nadzorowych dokonujemy bieżącej oceny jakości wody ciepłej w kierunku obecności bakterii Legionella – mówi.

Mazowiecki sanepid zapewnia, że woda w instalacjach wodociągowych jest badana i nie stwierdzono nigdzie bakterii Legionelli.

Legionella – objawy i leczenie

Osoba zakażona bakterią nie może zakazić innych, ale możemy zachorować w inny sposób.

– Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. W przypadku tak wysokich temperatur jak teraz należy nie przebywać w pobliżu fontann. To są również zalecenia podjęte w Rzeszowie. Wszelkie fontanny i pluskowiska zostały wyłączone z użytku – mówi Skorupka-Dziedzic.

Po powrocie z urlopu warto również przepłukać instalację, zanim wlejemy wodę np. do wanny.

– Jeżeli udajemy się na urlop i ta woda długo nie jest używana, zaleca się, żeby odkręcić gorącą wodę i przez jakiś czas puścić ją, zanim zaczniemy jej używać. Bakterie namnażają się głównie wtedy, gdy woda jest zastała i są w niej na przykład jakieś osady, szczególnie wapienne – dodaje.

Bakteria namnaża się w wodzie w temperaturze od 20 do 50 stopni, dlatego podczas upałów lepiej unikać fontann, ale nie tylko.

 Dbajmy o to, żeby woda w nawilżaczach powietrza była przegotowana. Wtedy będziemy mieli pewność, że w swoim otoczeniu nie rozpylamy wody, która może zawierać bakterie – mówi Skorupka-Dziedzic.

Zakażenie Legionellą ma objawy zapalenia płuc, czyli kaszel i wysoką gorączkę.

Czytaj też: Kolejne pożary w Grecji. Zarządzono ewakuację

Źródło:

RDC/PAP

Autor:

Iwona Rodziewicz-Ornoch/PA