"Nowy sędzia został wybrany w głosowaniu, w czasie którego popełniono przestępstwo"

  • 14.04.2016 12:51

  • Aktualizacja: 13:52 15.08.2022

- Nowy sędzia został wybrany w głosowaniu, w czasie którego popełniono przestępstwo – tak zamieszanie wokół głosowania nad wyborem nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego komentowała w RDC Paulina Henning-Kloska. W związku z tym - jak mówiła w rozmowie z Łukaszem Mężykiem - głosowanie powinno zostać powtórzone, a prezydent nie powinien przyjąć ślubowania od sędziego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że Sejm wybrał profesora Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W głosowaniu nie wzięła udziału większość posłów opozycji, którzy liczyli, że głosów na sali będzie za mało, by wybór był ważny. Przez chwilę wynik głosowania odebrano jako odrzucenie kandydatury prof. Jędrzejewskiego, zgłoszonego przez PiS.  Po krótkiej przerwie marszałek Kuchciński poinformował jednak, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości dostał wystarczającą liczbę głosów. Profesor Zbigniew Jędrzejewski był jedynym kandydatem na sędziego Trybunału.


Chwilę po głosowaniu pojawiały się informacje, że doszło do "głosowania na cztery ręce". Posłanka Kukiz'15 miała zagłosować za siebie i za nieobecnego na sali Kornela Morawieckiego. - Widziałam, że pana Morawieckiego nie było na sali, widziałam, że zostawił kartę i że pani poseł Zwiercan za niego zagłosowała - mówiła w RDC Henning-Kloska. - Nie jest prawdą, że źle się poczuł – stał przy drzwiach i rozmawiał, nie wiedział, że już jest głosowanie - relacjonowała. Jak dodała, "doszło do popełnienia przestępstwa i trzeba będzie wyciągnąć konsekwencje".


"Marszałek nie zareagował"


Henning Kloska powiedziała również, że zaraz po głosowaniu podeszła do marszałka Kuchcińskiego. - Chciałam poinformować go, że doszło do złamania przepisów i złożyć wniosek formalny o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Jednak pan marszałek nie dał nam tej możliwości, nie dopuszczając nas z wnioskiem formalnym - wyjaśniała. Jak dodała, taką samą informację przekazała również prezesowi Kaczyńskiemu i premier Szydło. - Nikt nic nie odpowiedział - opowiadała.


- Nowy sędzia został wybrany w głosowaniu, w czasie którego popełniono przestępstwo. Głosowanie powinno zostać powtórzone, a prezydent nie powinien przyjąć ślubowania - uważa posłanka. - Złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie monitoringu z dzisiejszego głosowania, chociaż pani poseł już się przyznała. Niezależnie od tego, czy to miało wpływ na wynik głosowania, czy nie, poseł RP nie może łamać prawa - podkreśliła Henning-Kloska.


Konsekwencje


W czwartek po południu poseł Kornel Morawiecki dobrowolnie zrzekł się członkostwa w klubie Kukiz ‘15, w związku z wnioskiem o zawieszenie go w prawach członku klubu do czasu wyjaśnienia okoliczności dzisiejszego głosowania - poinformował rzecznik Klubu Kukiz ‘15, Jakub Kulesza. Prezydium klubu zgłosi też wniosek o wykluczenie Kornela Morawieckiego z Komisji etyki Poselskiej.
Podczas posiedzenia podjęto też uchwałę o wykluczeniu poseł Małgorzaty Zwiercan z klubu oraz apel o zrzeczenie się przez nią mandatu posła.


Źródło:

RDC, IAR

Autor:

gk

1

logotyp: radio dla ciebie
RDC poleca

Mirosław Noculak o meczach koszykarskiej Legii o brąz | Elżbieta Panas o turniejach golfa kobiet | Magazyn Sportowy | g. 9:00