SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nie żyje dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt

Ryszard Peryt/fot. RDC

Aktor, pedagog, reżyser. W nocy z wtorku na środę zmarł Ryszard Peryt. Był profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. Od sierpnia 2017 roku kierował Polską Operą Królewską będąc jej pierwszym dyrektorem. Miał 72 lata.

Jako jedyny reżyser na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także wszystkie dzieła sceniczne Monteverdiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim i Reżyserskim.

Spektakle za granicą

Tuż po dyplomie aktorskim współtworzył Puławskie Studio Teatralne. Reżyserował w teatrach Narodowym i Ateneum. Był związany z Operą im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także z Teatrem Wielkim w Warszawie. Reżyserował również za granicą – na scenach operowych w Hannowerze i Biel w Szwajcarii, w weneckim Teatro la Fenice, w operach w Ankarze, Kairze i Belgradzie.

Był reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej, a także dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego – Sceny Opery i Baletu. Prowadził seminaria teatralne i operowe we Włoszech, Czechach i na Słowacji. Od 2008 był też profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Od 1 sierpnia 2017 roku pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. – Idea Polskiej Opery królewskiej zakiełkowała już ponad 40 lat temu – mówił Ryszard Peryt na antenie RDC w sierpniu 2017 roku. Pomysł powstał w rozmowie z dyrygentem Grzegorzem Nowakiem.

Wówczas zwierzyłem się Grzegorzowi z takiej myśli (…) byśmy stworzyli w PRL-u coś, co byłoby oazą w tej całej szarości epoki – Polską Operę Królewską w Teatrze w Parku Łazienkowskim, i żebyśmy grali tam tylko Mozarta – mówił.

„Liczył się widz”

Prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz zaznacza, że ostatnim dziełem reżysera była inscenizacja „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki. Premiera odbyła się 30 grudnia ubiegłego roku.

Dla Peryta liczył się tylko widz – podkreśla przyjaciel zmarłego. – To był reżyser, który miał ściśle określoną wizję (…) Oceny Strasznego Dworu były diametralnie różne. Dbał jednak nie o opinie krytyków, lecz zwykłych odbiorców – przekonuje.

W 2018 roku Peryt został uhonorowany doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Muzyka”.

Posłuchaj ostatniej rozmowy Ryszarda Peryta w RDC:

Poranek RDC: „Quem Queritis”

Czytaj też:

„Żegnaj przyjacielu”. Tadeusz Deszkiewicz o życiu Ryszarda Peryta

„Straszny Dwór” w Polskiej Operze Królewskiej [recenzja]

Światowa premiera opery „Quem Queritis” w reżyserii Ryszarda Peryta

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone