SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Na terenie byłego więzienia „Toledo” znaleziono szczątki trzech osób

fot. ipn.gov.pl

Kolejne znalezisko na terenie dawnego więzienia karno-śledczego NKWD-UB, zwanego „Toledo”. Profesor Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami poszukiwawczymi ofiar totalitaryzmów, poinformował, że odnalezione szczątki trzech osób zostaną jeszcze dziś wydobyte z dołów śmierci.

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Krzysztof Szwagrzyk mówił podczas konferencji prasowej, że wydobycie szczątków dwóch osób było możliwe po rozebraniu muru, który został zbudowany na dołach śmierci już po zakończeniu II wojny. Profesor poinformował także o odnalezieniu szczątków trzeciej osoby, one również są obecnie oczyszczane i przygotowywane do wydobycia.

Zapowiedziano badania

Po wydobyciu szczątków, na razie wiadomo, że młodej kobiety i mężczyzny, będą one dokładnie przebadane. – Ustalenie ewentualnej przyczyny śmierci i uzyskanie większej liczby informacja na temat szczątków będzie możliwe po oględzinach antropologicznych i badaniach medyczno-sądowych. Ze szczątków zostanie też pobrany materiał genetyczny w celu ustalenia tożsamości zamordowanych– mówiła kierowniczka Działu Identyfikacja Biura Poszukiwań IPN doktor Magdalena Krajewska.

Przy odnalezionych szczątkach nie znaleziono przedmiotów, które mogłyby pomóc w identyfikacji, natomiast znaleziono strzępy grubego materiału, który może sugerować, że byli oni ubrani w mundury.

Do tej pory na terenie byłego więzienia „Toledo” odnaleziono szczątki 21 osób, jednak- jak wyjaśnia profesor Szwagrzyk, to zaledwie prawdopodobnie mały procent osób, które zostały na tym terenie pogrzebane.

Setki ofiar komunistów

– W latach 1944-47 na terenie więzienia „Toledo” dokonano 136 egzekucji, nieznana jest liczba osób, które tu zmarły, ale można podejrzewać, że nie jest mniejsza niż zamordowanych. Nieznana jest też liczba osób zakatowanych na przykład przez funkcjonariuszy NKWD w pobliskich praskich katowniach, a które zostały tu pogrzebane– mówił profesor. Profesor Szwagrzyk nie wykluczył, że na terenie dawnego więzienia „Toledo” może być pochowanych kilkaset osób.

Obecny etap prac IPN na terenie dawnego więzienia „Toledo” potrwa do końca kwietnia. Profesor Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział jednak, że w lipcu badana będzie przestrzeń ogrodu więziennego. Profesor nie wyklucza także podjęcia prac za murami więzienia, na terenie pobliskiego osiedla, gdzie również mogły być pogrzebane ofiary komunistycznych oprawców.

Czytaj też:

Ostatnie pożegnanie ks. Mirosława Nowaka – dyrektora MAW

Jabłonna. Powstaje straż sąsiedzka. „11 włamań od początku roku”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone