Mieszkanie Plus w Warszawie. Na razie tylko w jednym miejscu
15.04.2022 11:50
Aktualizacja: 22:40 15.08.2022
Mieszkanie Plus, czyli program budowy tanich lokali w Warszawie nie odniósł większego sukcesu. Na razie nowe inwestycje zostaną zrealizowane przy ulicy Ratuszowej na Pradze-Północ. Nie ma co liczyć na mieszkania na Woli, a plany budowy na Jeziorkach na Ursynowie są zawieszone.
RDC
Na Woli budowa osiedla przy ul. Sowińskiego okazała się niemożliwa. - Ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości prowadzenie działań inwestycyjnych na tym obszarze byłoby niezgodne ze strategią funduszu, z którego środków finansowana jest budowa mieszkań - mówi rzeczniczka PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk.
Jeżeli zaś chodzi o Jeziorki, to na osiedlu prowadzone są nowe analizy. - Ustalenia poczynione z warszawskim ratuszem w toku przygotowania, trwania i rozstrzygnięcia konkursu architektoniczno-urbanistycznego stały się nieaktualne. Obecnie prowadzimy analizy, których celem jest wypracowanie wiążących ustaleń realizacyjnych oraz koncepcyjnych - wyjaśnia Fiuk.
Jak na razie, konkretne prace trwają tylko na Pradze-Północ. Przy Ratuszowej trwa projektowanie 520 mieszkań. - Inwestycja będzie składała się z trzech pięcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków, które swoim kształtem będą korespondowały z istniejącą zabudową, zwłaszcza z wpisanym do rejestru zabytków osiedlem Praga 2. Obecnie oczekujemy na nadanie decyzji środowiskowej, o którą wnioskujemy od maja 2021 roku. Jest to dokument niezbędny do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia o budowę - podkreśla rzeczniczka PFR Nieruchomości.
Wniosek o budowę osiedla przy Ratuszowej ma zostać złożony pod koniec tego roku.
Dwa filary programu
Mieszkanie Plus to rządowy program, który powstał, by wspierać wszystkich, którzy – z różnych względów – nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie. Został on podzielony na dwa filary: rynkowy i społeczny.
Filar rynkowy umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania. Jest przeznaczony dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne czy komunalne, ale mogą regularnie opłacać czynsz.
Filar społeczny jest skierowany do osób średnio i najniżej zarabiających. Mieszkania użytkowane są w formule najmu, a czynsz w nich jest limitowany ustawowo (mieszkania w TBS) albo ustalany przez władze samorządowe (budownictwo gminne).