F1 H2O. B. Marszałek po GP Francji: był niedosyt, skończyło się dobrze

• 08.07.2019 12:06

• Aktualizacja: 17:11 13.07.2022

Bartłomiej Marszałek zajął ósme miejsce w Grand Prix Francji Formuły 1 H20 w Evian. Jedyny Polak w stawce zanotował awans o pięć pozycji po tym, jak w sesji kwalifikacyjnej uplasował się na 13. lokacie.
Wyścig w Evian był drugim w tym sezonie Mistrzostw Świata F1H20, w którym Marszałek brał udział. W kwalifikacjach zajął 13. pozycję. W wyścigu głównym, po udanym starcie, Marszałek skutecznie odrabiał straty. Ostatecznie uplasował się na ósmym miejscu. Marszałek obronił 6. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

To jak dotąd najlepszy sezon w wykonaniu Polaka. - Wyścig był bardzo trudny ponieważ Evian słynie z wielkiej fali i trudnych warunków - mówił na mecie Marszałek. - Po kwalifikacjach czułem duży niedosyt, ale ostatecznie w wyścigu nadrobiłem straty i zdobyłem kolejne cenne punkty w klasyfikacji generalnej. Bardzo dziękuje za kibicowanie i zapraszam na kolejny start w Chinach - dodał.

Teraz Chiny

Wyścig w Evian wygrał Jonas Andersson z Indii (Team Amaravati). Drugie miejsce zajął Shaun Torrente z Teamu Abu Dhabi, a trzeci był Thani Al Qemzi również z Teamu Abu Dhabi.

Kolejny wyścig odbędzie się we wrześniu w Chinach.

Marszałek jest pierwszym i jedynym Polakiem startującym w prestiżowej motorowodnej serii F1 H2O. Sportowiec ma na koncie tytuł wicemistrza świata w klasie 0-350 z roku 2006. Od roku 2011 startuje w elicie kierowców rywalizujących w Formule 1 na wodzie.

Ponad 30-letnia tradycja

Mistrzostwa Świata Motorowodnej Formuły 1 (F1H2O) to zmagania w wiodącej na świecie dyscyplinie w ramach sportów motorowodnych z 35-letnią tradycją. To najbardziej prestiżowa i profesjonalna seria wyścigów na wodzie, często porównywana do samochodowej F1.

O tytuł mistrzowski walczy grupa 20 zawodników z 12 państw. Silnik o mocy 450 KM zamontowany w bolidach, pozwala rozpędzić się w zakresie od 0 do 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy i uzyskać maksymalną prędkość 250 km/h. Siła podczas zakrętu przy 200 km/h jest podobna do tej, jaką czują piloci wojskowych myśliwców.

Łodzie biorące udział w zawodach są zaawansowanymi technicznie bolidami wyścigowymi, zbudowanymi z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Zdjęcia bolidu Bartka Marszałka do zobaczenia TUTAJ.

Wyniki rywalizacji w ramach Grand Prix na bieżąco można natomiast śledzić na stronie cyklu.