Radom. Czepki chroniące włosy. Dar dla pacjentów onkologicznych

  • 19.11.2021 22:11

  • Aktualizacja: 22:30 15.08.2022

Mają chronić włosy podczas chemioterapii. Radomskie Centrum Onkologii otrzymało specjalne czepki dla pacjentów onkologicznych. To dar od jednej z pacjentek.
- To jest taki aparat składający się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakłada się na głowę pacjenta pół godziny przed rozpoczęciem podawania chemioterapii, a zdejmuje się półtorej godziny po jej zakończeniu - mówi Radiu dla Ciebie rzeczniczka szpitala Izabela Leśkiewicz.

Kluczowe w działaniu urządzenia jest to, że schładza ono płyn wewnątrz czepka. - To zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki, które niszczą nowotwór, wolniej docierają do mieszków włosowych - wyjaśnia Leśkiewicz.

Skuteczność czepka oceniana jest na poziomie od 50 do 85 proc. Teraz pielęgniarki z Radomskiego Centrum Onkologii uczą się  obsługi tego aparatu. Z urządzenia będą mogły korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W Polsce jest ponad 30 takich czepków.

Urządzenie umożliwia prowadzenie terapii u dwóch pacjentów jednocześnie. O tym, kto może skorzystać z metody pomocniczej utrzymania włosów, będzie decydował lekarz prowadzący, który ustala rodzaj chemioterapii.

Źródło:

RDC

Autor:

Anna Papis/PA