"Głupcy umierają punktualnie". W RDC słuchowisko z I. Kwiatkowską

  • 13.05.2022 21:37

  • Aktualizacja: 06:21 26.07.2022

Dlaczego nikt nie chce umrzeć za króla? Odpowiedź kryje się w mitologicznym żarcie w trzech aktach z pieśniami - słuchowisko "Głupcy umierają punktualnie" ze Zbigniewem Zapasiewiczem, Haliną Mikołajską i Ireną Kwiatkowską już dziś w "Wieczorze literackim" RDC.
"Głupcy umierają punktualnie" to żartobliwa opowieść o tym, jak to miłość wygrywa ze śmiercią.

Nikt nie chce umrzeć za króla Admetosa. Jego kochanka nie ustaje w poszukiwaniu osób, które zgodziłyby się odejść w zaświaty o północy. Wybór pada na królową, która zdradza męża z Heraklesem. Alkesta chce umrzeć, i to z miłości. A Tatanas czeka, odlicza minuty. Królowa jednak zmienia zdanie. Wtedy po raz kolejny pociąga za sznurki dama dworu Sotanat. Jej wybór pada na Heraklesa, który nie grzeszy bystrością umysłu. I tak bogini śmierci pociąga go za sobą. Północ mija. Pora śmierci dla króla i królowej nie nadeszła, bo, jak mów Admetos, silniejsze są miłość i wierność…

Premiera słuchowiska odbyła się 25 stycznia 1964 roku. Autorem jest Józef Prutkowski, reżyserem Jerzy Markuszewski, a za muzykę odpowiadał Andrzej Korwin.

Obsada:

Zbigniew Zapasiewicz
Halina Mikołajska
Irena Kwiatkowska
Zofia Kucówna
Tadeusz Fijewski
Bogusz Bilewski

Ponadto w pierwszej części audycji o Jerzym Markuszewskim, reżyserze słuchowiska, który był również reżyserem legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków Jan Bończa-Szabłowski porozmawia z Pawłem Szlachetko - scenarzystą, twórcą reportaży, autorem słuchowisk pisanych dla Polskiego Radia i powieści sensacyjnych pisanych pod pseudonimem Arthur Ray. Następnie o słynnym bardzie i przyjacielu STS-u Bułacie OkudżawieAgnieszce Osieckiej mówić będą Agata PassentAdam Ciesielski - dziennikarz kulturalny, muzyczny i teatralny.

Zapraszamy o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Źródło:

RDC

Autor:

PA

1

logotyp: radio dla ciebie
RDC poleca

Mirosław Noculak o meczach koszykarskiej Legii o brąz | Elżbieta Panas o turniejach golfa kobiet | Magazyn Sportowy | g. 9:00