"Głowa. Instrukcja użytkowania" Czesława Bieleckiego. Jak programować samego siebie?

  • 20.09.2016 08:53

  • Aktualizacja: 13:59 15.08.2022

- Żyję w cieniu jednego zdania Ericha Fromma, że największym nieszczęściem dla człowieka jest próbować być kimś, kim być nie może. Dość wcześnie można stwierdzić, kim być możemy. Oczywiście nie zawsze nam się to udaje, to wymaga ogromnej pracy, ale na pewno wiele nieszczęść pochodzi z tego, że ludzie, którzy nie lubią podejmować decyzji, w pewnym momencie muszą to robić, ale nie potrafią - mówił w "Poranku RDC" Czesław Bielecki - architekt i publicysta.
"Pokazuję, jak najprościej organizować pracę własnego umysłu dla skutecznego działania. Słowem – jak programować samego siebie" – pisze Czesław Bielecki we wstępie oryginalnego poradnika, w którym uczy, jak połączyć dwie ważne funkcje naszego umysłu: myślenie i działanie. Jak powiedział gość RDC, od wczesnej młodości odnosi wrażenie, że mamy w Polsce jeden zasadniczy problem, a wszystkie inne są jego pochodną. - Chodzi o problem organizacyjny, jak wiązać pewne fragmenty rzeczywistości w czasie, jak być skutecznym, w jaki sposób być odpowiedzialnym za siebie i innych - tłumaczył.

Dodał, że od lat zbiera chwyty na rzeczywistość. - Wprowadzam w tej książce dwa typy ludzi, których trzeba unikać - to człowiek szafa i człowiek odkurzacz. Szafa to taki, którego zastajemy tam, gdzie sami go dopchnęliśmy, a odkurzaczowi dajemy pewne kompetencje, zapewniamy kontakty i pieniądze, a on tylko zasysa kurz problemów i wydmuchuje je od tyłu. Zastanawiam się więc, w jaki sposób ludzie wypierają z siebie prawdę o sobie i innych. Myślę, że studia wyższe to już za późno, aby zbudować w sobie kanon myślenia, który zapewnia nam trzeźwy ogląd rzeczywistości i gwarantuje, że będziemy robić to, co chcemy - podkreślił Bielecki.

Kim być możemy?

Publicysta wspomniał, że żyje w cieniu jednego zdania Ericha Fromma. - Największym nieszczęściem dla człowieka jest próbować być kimś, kim być nie może. Dość wcześnie można stwierdzić, kim być możemy. Oczywiście nie zawsze nam się to udaje, to wymaga ogromnej pracy, ale na pewno wiele nieszczęść pochodzi z tego, że ludzie, którzy nie lubią podejmować decyzji, w pewnym momencie muszą to robić, ale nie potrafią - zauważył.

Zwrócił uwagę, że to książka o tym, jak nie wykręcać się przed sobą samym, rzeczywistością i odpowiedzialnością za własny los i los kraju. - To książka o codziennej psychoterapii, której warto się poddawać, żeby być skutecznym w działaniu - powiedział w "Poranku RDC" Czesław Bielecki.

Źródło:

RDC

Autor:

mg