SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Problemy Ukraińców w Polsce. „Pośrednicy oszukują pracowników i pracodawców”

fot. Pixabay

– Polacy pamiętają o swoich doświadczeniach i pomagają. Jest w naszym związku grupa ludzi, która stara się działać na rzecz Ukraińców pracujących w Polsce – mówił w „Poranku RDC” Jurij Kariagin – przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.

Grzegorz Chlasta przypomniał w audycji, że już prawie 40 procent polskich przedsiębiorców deklaruje chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Jak się okazuje, obywatele tego państwa nadal mają niemałe problemy w Polsce. Jurij Kariagin przyznał w „Poranku RDC”, że codziennie do jego organizacji zgłasza się kilkadziesiąt osób, które mają kłopoty. – Największym problemem jest to, że przyjeżdżają do pracy, a tej nie ma, chociaż mają zaproszenie od pracodawcy – zauważył przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.

Dodał, że w związku z tym zaraz po przyjeździe muszą szukać nowego zatrudnienia w Polsce. – Pośrednicy są niebezpiecznymi ludźmi, oszukują ukraińskich pracowników i pracodawców, którzy chcieliby przyjąć kogoś do pracy. Drugim problemem jest to, że przedsiębiorca nie może zawsze przedłużyć Ukraińcowi umowy w Polsce. Procedura przyznania pozwolenia na pobyt ciągnie bardzo długo – podkreślił.

Pierwszy taki związek

Gość RDC zwrócił również uwagę, że istotnym problemem jest też sytuacja, kiedy pracodawca oszukuje Ukraińców i nie wypłaca wynagrodzenia za pracę. – Zawsze staram się w takiej sytuacji wysłuchać oby stron, żeby być arbitrem. Dlatego właśnie powstał nasz związek. On powstał dzięki dobrym kontaktom w Polsce. To pierwszy taki związek zawodowy dla Ukraińców pracujących za granicą – zaznaczył Kariagin.

Jak wspomniał, Polacy pamiętają o swoich doświadczeniach i pomagają. – Jest w naszym związku grupa ludzi, która stara się działać na rzecz Ukraińców pracujących w Polsce – powiedział w „Poranku RDC” Jurij Kariagin – przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone