SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Prezydent Warszawy prosi rząd o wsparcie finansowe

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski/fot. PAP/Mateusz Marek

Budowa śródmiejskiej obwodnicy Warszawy czy gmachu Sinfonii Varsovia może zostać zamrożona, jeśli rząd nie udzieli Warszawie pomocy – poinformował prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski zaapelował do premiera o wsparcie finansowe w realizacji kluczowych inwestycji w mieście.

Zwracam się do premiera, prosząc go – w związku tymi dochodami, które zabierają pieniądze samorządom, w związku ze wzrastającymi kosztami edukacji – o współfinansowanie ważnych dla Warszawy inwestycji. To jest standard, że rządy współfinansują inwestycje w stolicy – oświadczył Rafał Trzaskowski.

Niższe dochody

Apel ma związek ze zmniejszonymi dochodami stolicy. Trzaskowski zaznaczył przy tym, że władze Warszawy czekają na odpowiedź rządu do 6 grudnia. To najpóźniejszy termin, w którym można dokonać autopoprawki do budżetu. – Jeśli rząd nie udzieli nam odpowiedzi będziemy musieli dokonać zmian w programie inwestycyjnym. Będziemy musieli zamrozić budowę obwodnicy śródmiejskiej Warszawy – mówił Trzaskowski. Jak podkreślił, bez wsparcia finansowego rządu warszawski ratusz będzie musiał odłożyć w czasie budowę Sinfonia Varsovia i siedziby Teatru TR na pl. Defilad.

Prezydent zapewnił, że jeśli poprawi się sytuacja w budżecie miasta, to ratusz powróci do realizacji tych inwestycji.

Trzaskowski przyznał, że na razie „koniunktura na świecie i w Polsce jest dobra, mamy póki co wzrost gospodarczy”, lecz nie wiąże się to z korzyściami na władz lokalnych. – Nawet biorąc pod uwagę ten wzrost gospodarczy i tak samorządy będą na bardzo poważnym minusie. Tutaj dochodzimy do sytuacji kuriozalnej, że wzrost gospodarczy jest dla rządu i to rząd będzie korzystał z tego wzrostu poprzez realizację swoich obietnic, natomiast samorządy mają nie korzystać ze wzrostu gospodarczego, bo jego owoce samorządom mają zostać zabrane – dodał.

Bilans finansowy miasta

Obniżenie stawki PiT z 18 do 17 procent, podwyższenie kwoty kosztów uzyskania przychodu, zwolnienie z PiT osób poniżej 26 roku życia i zniesienie tzw. 30-krotności limitu składek ZUS zmniejszy dochody Warszawy o 810 milionów złotych – poinformował w środę Rafał Trzaskowski. Podczas konferencji miasto przedstawiło bieżące wydatki budżetu Warszawy w 2020 roku.

Jak przekazano, jeżeli nadejdzie spowolnienie gospodarcze, a wiele na to wskazuje, to dochody samorządu spadną jeszcze bardziej, bo pozostałą ich część – np. udział we wpływach z CIT jest silnie związana z sytuacją firm.

Co kosztuje najwięcej?

Najwięcej, bo blisko 4,8 mld zł pochłonie edukacja, 3,6 mld zł transport i komunikacja, 2,1 mld zł ochrona zdrowia i pomoc społeczna, 1,6 mld zł finanse, 1,4 mld zł gospodarka komunalna i ochrona środowiska, 1,3 mld zarządzanie strukturami samorządowymi. Dodatkowo nieco ponad miliard złotych miasto wyda na ład przestrzenny i gospodarkę nieruchomościami, pół mld zł na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego. Pozostałe planowane koszty dotyczą bezpieczeństwa i porządku publicznego, rekreacji, sportu i turystyki, a także działalności promocyjnej i wspierania rozwoju gospodarczego.

Łączna kwota budżetu na wydatki bieżące to ponad 17 miliardów złotych.

Czytaj też:

Największa sala koncertowa w Polsce. Jest pozwolenie na budowę

Radni uchwalili budżet Warszawy na 2019 rok. 3 mld zł na inwestycje

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone