Według wstępnych badań geologicznych w Otwocku znajdują się duże złoża geotermalne. Miasto otrzymało prawie 11,5 mln zł dofinasowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dokonanie odwiertu, który pozwoli na ich dokładne zbadanie. - Pod miastem są najprawdopodobniej duże złoża wód termalnych - mówi prezydent miasta Jarosław Margielski.
RDC
- Aby mieć sto procent pewności, koniecznie jest wykonanie odwiertu. Co do wydatku tego złoża, odpowiedzi będzie można udzielić dopiero po wykonaniu odwiertu. Co do temperatury zaś, szacujemy, że jest to w granicach 40-45 stopni. Pozostaje pytanie, jaka jest mineralizacja, która jest kluczowa pod kątem wykorzystania do celów ciepłowniczych - mówi Margielski.
Woda miałaby także zostać przeznaczona na cele rekreacyjne i uzdrowiskowe. Złoża geotermalne miasto będzie chciało wykorzystać w celach energetycznych. - Otwock posiada sieci ciepłownicze. Oczywiście wiązałoby się to z systemem hybrydowym, ponieważ temperaturę wody przez system pomp ciepła trzeba podnieść do wysokiego parametru, który jest w sieci ciepłowniczej. Nie stanowi to jednak problemu technologicznego. Najważniejsze są mineralizacja i faktyczna temperatura - wyjaśnia prezydent.
Według wstępnych badań geologicznych woda może wynosić 40-45 stopni. Władze miasta chcą, aby z wód bezpośrednio mogli korzystać mieszkańcy. - Planujemy wykorzystywanie ich do celów leczniczych. W przyszłości mamy plany odnośnie do balneologii czy uruchomienia pijalni wód mineralnych w okolicach parku miejskiego - mówi Margielski.
Odwiert będzie wykonany jeszcze w tym roku. Jego głębokość ma wynosić ponad 1,6 kilometrów. Prace mają potrwać około trzech miesięcy. Otwock może ponownie stać się podwarszawskim uzdrowiskiem. W przeszłości był nim od przełomu XIX i XX wieku, stracił jednak ten status w 1967 roku.