R. Trzaskowski pisze do ministra zdrowia ws. uruchomienia Veturilo
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwróci się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie uwolnienia Veturilo - poinformowała na Twitterze rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Od początku kwietnia w związku z zakazem korzystania z rowerów miejskich, terminale Veturilo są wyłączone, a rowery zablokowane.
Jak wyjaśniła Gałecka,
w związku ze zmianą rozporządzenia coraz więcej osób jest na ulicach i coraz więcej może podróżować komunikacją. -
Veturilo to alternatywny środek lokomocji. Dajmy mu szansę - wskazała Gałecka.
Ratusz wskazał przy tym, że Polska jest prawdopodobnie jedynym państwem w Europie, które zakazało, na poziomie ogólnokrajowym, korzystania z rowerów miejskich. Dodano, że zniesienie obostrzeń, związanych z przemieszczaniem się w celach rekreacyjnych, a także otwarcie parków, lasów i bulwarów prawdopodobnie wpłynie na wzrost liczby pasażerów. -
W tym kontekście nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich - uważa magistrat. Przypomina przy tym, że warszawskie Veturilo jest ważnym elementem układu transportowego stolicy.
Rowery zablokowane od początku kwietniaUrząd zwrócił też uwagę, że Warszawa, przed wprowadzeniem zakazu używania Veturilo, wspólnie z operatorem systemu – firmą Nextbike Polska – regularnie dezynfekowała kierownice, siodła, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji.
Od początku kwietnia w związku z zakazem korzystania z rowerów miejskich, terminale Veturilo są wyłączone, a rowery zablokowane.
Warszawski Veturilo obejmuje blisko 400 stacji oraz prawie 5 800 rowerów. To największy system rowerowy w Polsce i piąty w Europie. Od 2012 r. rowery wypożyczono ponad 25 mln razy, a w systemie zarejestrowało się 900 tys. użytkowników.