Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie zniesiony w lipcu

  • 06.05.2023 16:12

  • Aktualizacja: 16:15 06.05.2023

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie zniesiony w lipcu. Do tego czasu wszystkie instytucje i zakłady pracy powinny przygotować się do takiego funkcjonowania jak przed pandemią - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W lipcu w Polsce zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego obowiązującego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, do tego czasu wszystkie instytucje i zakłady pracy powinny przygotować się do takiego funkcjonowania jak przed pandemią.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

- Decyzja o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego została podjęta na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego, który zwrócił uwagę na spadek liczby diagnozowanych zakażeń - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono rok temu. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.

W piątek 5 maja Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie uznaje już COVID-19 za globalne zagrożenie dla zdrowia.

WHO zastrzega, że wirus SARS-CoV-2 nadal jest obecny i może nas jeszcze zaskoczyć, chociaż od początku roku liczba zakażeń spadła o 95 procent.

COVID-19 był uznawany za globalne zagrożenie - najwyższy stopień niebezpieczeństwa, jaki może ogłosić WHO - od początku 2020 roku. Pandemia zabiła przynajmniej 20 milionów osób.

Czytaj też: 19. rocznica wejścia Polski do UE. „Spełniły się marzenia Polaków”

Źródło:

IAR

Autor:

RDC /PA

Kategorie: