„Technologia, która będzie przyszłościowa”. W Żurominie powstanie nowa oczyszczalnia

  • 16.10.2023 16:44

  • Aktualizacja: 17:09 16.10.2023

Żuromin otrzymał 20 mln rządowego dofinansowania na nową oczyszczalnię. Stary obiekt z lat siedemdziesiątych nie spełnia już wymagań. Prace rozpoczną w listopadzie. — Nie pozostało nic innego jak wybrać technologię, która będzie już przyszłościowa. Wybór padł na oczyszczalnię membranową — mówi prezes Żuromińskich Zakładów Komunalnych.

Żuromin będzie miał nową oczyszczalnię. Miasto otrzymało 20 mln rządowego dofinansowania.

Prezes Żuromińskich Zakładów Komunalnych Wojciech Kwieciński podkreśla, że stary obiekt z lat siedemdziesiątych nie spełnia już wymagań.

Stara oczyszczalnia nie zapewnia eliminacji azotu i fosforu, to jest stare rozwiązanie. Żeby zapewnić wyniki tej wody, która jest już potem odprowadzana do środowiska, to trzeba byłoby używać tony chemii. W związku z tym byłyby nakładane na nas kary. Nie pozostało nic innego jak wybrać technologię, która będzie już przyszłościowa. Wybór padł na oczyszczalnię membranową — mówi Kwieciński.

Umowa z wykonawcą zostanie podpisana jeszcze w październiku, a prace ruszą w listopadzie. 

Nowa oczyszczalnia powstanie na terenie dawnej oczyszczalni przy ul. Zbożowej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku. 

Czytaj też: Kolejne opóźnienia w otwarciu tunelu Sulejówku. Kiedy pojedziemy nową drogą?

Źródło:

RDC

Autor:

Alicja Śmiecińska/JD