SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jest umowa na rozbudowę spalarni śmieci w Warszawie

fot. UM Warszawa

To ma być największy tego typu obiekt w Polsce. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie podpisało umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Jak przekonuje ratusz, miasto zyska nowoczesną spalarnię śmieci, która zasili w ciepło i energię elektryczną kilkanaście tysięcy gospodarstw. Koszt inwestycji to ponad 1,6 mld zł.

Podpisanie umowy zakłada realizację inwestycji w ciągu 36 miesięcy od rozpoczęcia prac, a to ma nastąpić jeszcze w tym roku. „W rozbudowanym Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej będzie termicznie przetwarzane ponad 300 tys. ton odpadów rocznie – to blisko 30 proc. całego strumienia odpadów miejskich, które są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne do przetworzenia” – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Zalety nowej instalacji

To przełomowy dzień. Warszawa zyska spalarnię o 7-krotnie zwiększonej przepustowości. Wybudowanie poważnej instalacji miejskiej stwarza wreszcie konkurencję dla prywatnych firm i będzie mieć decydujący wpływ na kształtowanie kosztów odpadów – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Według planu, produkowana w obiekcie energia ma zasilić sieć ciepłowniczą i elektryczną w 2023 roku. „Według ostrożnych szacunków – po uruchomieniu instalacji po rozbudowie – koszty zagospodarowania odpadów spadną poniżej prognozowanej na ten czas ceny rynkowej” – przekonuje ratusz.

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa i neutralności obiektu zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego – mówi Włodzimierz Karpiński, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.

Jak będzie wyglądała nowa spalarnia?

Zakład przy ul. Zabranieckiej ma być największą tego typu instalacją w Polsce. Według projektu, odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz. „Technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od rygorystycznych norm, które są obecnie wymagane” – informuje ratusz.

Budynek będzie miał „zielone” dachy, które wspomogą magazynowanie deszczówki. Projekt przewiduje także ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią. Tam zwiedzający dowiedzą się jak wyglądają kolejne etapy utylizacji śmieci.

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Realizacja ma kosztować ponad 1,6 mld zł.

Czytaj też:

Warszawa. Opłaty za śmieci zależne od zużycia wody od kwietnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone