SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Burza śnieżna nad Polską. Czym jest to rzadkie zjawisko? IMGW wyjaśnia

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek nad Polską z północy na południe przeszła burza śnieżna. Były wyładowania atmosferyczne i padał grad. To rzadkie i niebezpieczne zjawisko – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Grzmoty i śnieg pojawiły się m.in. w Warszawie.

Przez Polskę przemieszczał się front atmosferyczny, który niósł opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na tym froncie tworzyły się burze, którym towarzyszył grad. W poniedziałek w związku z bardzo głębokim niżem front atmosferyczny oddzielał dwie masy powietrza, cieplejszą na południu i chłodniejszą na północy, i na styku tych dwóch mas powietrza doszło do zjawisk, które zaobserwowano.

Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, niemniej jednak w tym roku to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy – podkreślił Grzegorz Walijewski z IMGW.

Bywa niebezpiecznie

Strefa burzowa przemieszcza się w poniedziałek przez Polskę z północy na południe z dosyć dużą prędkością. – O godz. 8.30 ten front atmosferyczny była na granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a już po godz. 10 był w Warszawie – poinformował synoptyk.

Kiedy front dotrze na południe, może tam spaść ok. 15 cm śniegu. Dlatego zostały wydane ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu.

Mechanizm powstawania burzy śnieżnej jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem – wyjaśnił synoptyk.

Walijewski ostrzegł, że burze śnieżne mogą być bardzo niebezpieczne, bardzo szybko robi się ślisko i wieje silny wiatr.

Czytaj też:

Atak zimy na Mazowszu. Prawie 300 interwencji straży. Trzeba było wstrzymać loty w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone