SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Perspektywy” opublikowały ranking. „Staszic” najlepszym liceum

fot. Wikimedia Commons

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 21. przygotował miesięcznik „Perspektywy”.

Kapituła rankingu pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, byłego rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

W ubiegłym roku też podium

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – w ubiegłym roku było na miejscu trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2015 r. – na pierwszym.

„Staszic” jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Drugie miejsce wśród liceów zajęło XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), trzecie – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ubiegłym roku na miejscu czwartym), czwarte – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ubiegłym roku na miejscu piątym), piąte – Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ubiegłym roku na miejscu drugim).

„Batory” w czołówce

Na miejscu szóstym znalazło się Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na siódmym – LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na ósmym – VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, na dziewiątym – II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na dziesiątym – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na jedenastym – 2. Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, na dwunastym – Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, na trzynastym – V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, na czternastym – IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na piętnastym – V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Technika

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (w ubiegłym roku na miejscu dziewiątym), Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 tworzy Zespół Szkół przy ulicy Wiśniowej w Warszawie wraz z LXXX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa. Uczy w zawodach: technik informatyk i technik mechatronik (mechatronika to połączenie informatyki, robotyki, elektroniki i cybernetyki).

Szkoła pomaga uczniom w zdobyciu międzynarodowych certyfikatów, które potwierdzają ich umiejętności. Np. najlepsi uczniowie, którzy bardzo dobrze znają angielski, mogą przejść dwuletnie zajęcia specjalistyczne z systemów i sieci komputerowych CISCO. To przygotowanie do egzaminu, po którym drzwi do branży IT na całym świecie stoją przed nimi otworem.

Miejsce drugie w rankingu techników zajęło Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ubiegłym roku na miejscu czwartym), a miejsce trzecie – Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu).

Podrankingi

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są: dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie.

W rankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, a wśród techników – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. W rankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło XIII LO w Szczecinie.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w czwartek podczas gali finałowej, która odbędzie się w gmachu Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

Czytaj też:

Warszawskie licea w rankingu Perspektywy 2018

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone