SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Siedlce. Za tydzień obrączkowanie bocianów. Nadal potrzebne wsparcie

Bocian/fot. Frank Vassen from Brussels, Belgium, CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Po raz 11. wyruszą obrączkować bociany. W przyszły czwartek siedlecka Grupa EkoLogiczna rozpocznie znakowanie młodych z tegorocznych lęgów. A te zapowiadają się wyjątkowo udane – jest sporo gniazd, gdzie pary wychowują po pięć piskląt.

Przygotowujemy się do tego od kilku miesięcy, między innymi zbierając fundusze na minimum 500 obrączek – informuje ornitolog Ireneusz Kaługa. – Zbiórka poszła bardzo dobrze, ostatnie rzeczy finalizujemy. Dostaniemy jeszcze obrączki od producenta, zielone znaczniki. Koszty wysięgnika nie są zabezpieczone jeszcze w pełni, my o to apelujemy. Jeśli się zastanawiacie Państwo, czy pomóc, mówię i zachęcam – pomóc oczywiście, bo to jest bardzo ważna akcja. Będzie prowadzona już 11. rok. Mamy 6 tys. zaobrączkowanych bocianów – zachęca.

Po raz kolejny ornitolodzy chcą także założyć nadajniki GPS dorosłym bocianom.

Jeden nadajnik już mamy. Bardzo się cieszymy, ale myślę, że otrzymamy w najbliższych dniach co najmniej dwa nadajniki jeszcze od naszych przyjaciół, którzy obiecali, że te nadajniki nam poślą. Chcielibyśmy więcej, ale one są bardzo kosztowne – wyjaśnia Kaługa.

Szukamy też wolontariuszy, którzy pomogą podczas akcji – mówi ornitolog. – Chętnie Cię przyjmiemy, ale musisz zdeklarować, że przynajmniej jeden dzień będziesz z nami pracował w wyznaczonym wymiarze. Powiemy co masz konkretnie robić, musisz przystać po prostu na nasze warunki. Wolontariuszy oczywiście zapisujemy na konkretne dni. To jest tak, że już teraz zrobiliśmy to bardzo precyzyjnie, tabelkowo – tłumaczy.

Chętni mogą się zgłaszać do Grupy EkoLogicznej.

Akcja rozpocznie się 17 czerwca w Golicach i potrwa dwa tygodnie. Młode pisklęta zostaną nie tylko zaobrączkowane, ale także zważone, a ich dzioby – zmierzone.

Czytaj też:

Bociany będą znów zaobrączkowane? „Potrzebujemy wsparcia”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone