SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowe biuro w stołecznym ratuszu. Zadba o jakość powietrza

fot. um.warszawa

Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej to nowa jednostka organizacyjna warszawskiego ratusza. Będzie się zajmowało m.in. koordynowaniem działań na rzecz redukcji smogu w stolicy i rozbudową Warszawskiego Indeksu Powietrza.

Nowe Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej przejmie obowiązki biur: Polityki Lokalowej; Ochrony Środowiska; Infrastruktury oraz Pomocy i Projektów Społecznych. Konkurs na dyrektora jednostki potrwa do 18 lutego.

Jednostka do zadań specjalnych 

Jak poinformowała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju – nowa jednostka powstaje, aby sprawy powietrza, którym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nadał priorytet w tej kadencji, znajdowały się w kompetencji jednego biura. Jej zdaniem, ma to ułatwić nadzór nad tymi zadaniami i ich koordynację, która dzisiaj jest wyzwaniem. – Żeby stworzyć systemowe podejście, musimy zebrać kompetencje w jednej jednostce – dodała.

Glusman wskazała, że zadania BOPiPK obejmą trzy kategorie działań.

Miliony na walkę ze smogiem 

W ciągu czterech lat Warszawa przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem. W bieżącym roku będzie to 30 mln zł, w kolejnym 60 mln zł, a w następnych dwóch – pozostałe 210 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. na likwidację starych pieców, przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej i gazowej oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii.

Stołeczny ratusz poinformował również, że w najbliższych tygodniach miasto ogłosi przetarg na trzy stacje monitorowania powietrza. Mają powstać przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), Filtrowej (Ochota) i w Pruszkowie. Poza tym w tym roku planowany jest zakup prawie 140 czujników (98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji) monitorujących podstawowe zanieczyszczenia pyłami PM2,5 i PM10. Po rozbudowie systemu ich wskazania będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej i w internecie.

Czytaj też:

Mazowsze walczy ze smogiem. „Ludzi nie stać na lepszy opał”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone