SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Polska Grupa Lotnicza przejmuje niemieckie linie lotnicze Condor

Polska Grupa Lotnicza przejmuje linie Condor/fot. PAP/Paweł Supernak

Polska Grupa Lotnicza, właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT, przejmuje niemieckie linie Condor – poinformował premier Mateusz Morawiecki. PGL zapowiada w komunikacie, że „LOT i Condor będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z kluczowymi rynkami w Polsce i Niemczech”. Condor – według komunikatu – ma odgrywać kluczową rolę w strategii rozwoju Grupy w segmencie przewozów wakacyjnych.

Linie wakacyjne Condor to – jak podkreślił premier – największe tego typu linie w Niemczech. – Bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT – podkreślił szef rządu. – To dowód siły polskiej gospodarki – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Nieoficjalnie: LOT wygrał z Apollo i Greybull

Z nieoficjalnych jeszcze informacji „z kręgów prowadzących negocjacje”, do których dotarła agencja dpa, wynika, że LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. LOT przejmując linie Condor uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor, to największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech. Jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Polska Grupa Lotnicza w 100 procentach należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. W skład PGL wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

Przejęcie do końca kwietnia

„Oferta przejęcia Condora przedstawiona przez PGL została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. Transakcja ma się zakończyć do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej” – napisano w komunikacie PGL.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że cieszy go ekspansja polskich firm, bo – jak mówił – na tym polega budowa oszczędności krajowych i zmniejszanie uzależnienia od zagranicy.

Czytaj też:

Prezes PLL LOT: wynik finansowy gorszy od zakładanego

LOT poleci z Warszawy do San Francisco od sierpnia przyszłego roku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone