SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Płock. Do końca listopada ma powstać wystawa art deco

źródło: turystykaplock.eu

Do końca listopada w Muzeum Mazowieckim w Płocku powstanie aranżacja stałej ekspozycji sztuki art deco. Będzie to największa w Polsce wystawa z prezentujących artystyczny dorobek okresu dwudziestolecia międzywojennego. Placówka rozstrzygnęła już przetarg na wykonanie aranżacji nowej ekspozycji.

Przetarg na aranżację stałej ekspozycji art deco płockie Muzeum Mazowieckie ogłosiło w kwietniu. W ramach tego postępowania wpłynęło sześć ofert, przy czym jedna została odrzucona z uwagi na niezgodność z istotnymi warunkami zamówienia.

Oferta za prawie 3 mln zł

Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę Trias AVI z ceną brutto ponad 2 mln 988 tys. zł. Zgodnie z zamówieniem, ma zostać ono wykonane do 30 listopada 2020 r. – poinformowała w środę Milena Kolibczyńska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Projekt aranżacji ekspozycji „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego i art deco” przygotowała wcześniej krakowska pracownia Koza Nostra Studio. Spółka Trias AVI, która według tego projektu wykona aranżację, realizowała wcześniej prace m.in. dla Polskiego Radia i Muzeum Warszawy, Muzeum Piernika w Toruniu, Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze oraz dla Muzeum Martyrologii Ofiar Obozu Sonnenburg w Słońsku.

Miejski klimat epoki

Największa w Polsce wystawa art deco, którą z końcem tego roku otworzyć ma płockie Muzeum Mazowieckie, oprócz wnętrz mieszkalnych z lat 20. i 30. XX wieku oraz galerii sztuki i rzemiosła tego okresu, prezentować będzie miejski klimat epoki, z kinem, butikiem modowym, sklepem jubilerskim i gabinetem prezesa banku. Jak zapowiadała już wcześniej placówka, wśród atrakcji nowej ekspozycji, na której znajdzie się ponad tysiąc obiektów w stylu art deco, będą m.in. obraz Tamary Łempickiej (1898-1980) „Martwa natura” oraz automobil jowett, model z 1926 r. Na wystawie znajdą się też, nawiązujące do epoki, wyroby firm Tiffany i Cartier.

Nowa, stała wystawa art deco zajmie dwie kondygnacje – ponad 1 tys. metrów kw. na parterze i piętrze – odremontowanej w tym celu kamienicy znajdującej się w sąsiedztwie głównej siedziby płockiego Muzeum Mazowieckiego. W planach jest tam również stworzenie galerii Wielcy Płocczanie – Themersonowie, poświęconej życiu i twórczości urodzonego w Płocku Stefana Themersona (1910-88), awangardowego prozaika oraz twórcy filmowego, w tym poklatkowych filmów animowanych, autora teorii poezji semantycznej, który wraz z żoną Franciszką z domu Weinles (1907-88), pochodzącą z Warszawy, malarką, ilustratorką i wydawcą prowadził działalność artystyczną na emigracji, m.in. w Londynie, gdzie oboje stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbochus Press.

Ponad 1500 obiektów art deco

Muzeum Mazowieckie w Płocku, znane dotychczas z największych w Polsce zbiorów secesji, w 2006 r. podjęło decyzję o rozszerzeniu swej działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco, która prezentowałaby sztukę i rzemiosło lat 20 i 30. XX wieku, w tym także wnętrza mieszkalne z tego okresu. Obecnie placówka posiada już ponad 1500 obiektów art deco. Projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica pod przyszłą wystawę art deco, a także jej remont i przygotowanie ekspozycji, kosztować będzie w sumie ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta – główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju, licząca obecnie ok. 9,5 tys. obiektów.

„X wieków Płocka”

W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. płockie Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną „X wieków Płocka”, która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.

Cała kolekcja płockiego Muzeum Mazowieckiego, w tym ze zbiorami działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. Na przyszłoroczny jubileusz 200-lecia istnienia placówka planuje wydanie albumów poświęconych swym zbiorom i ekspozycjom, w tym nowej wystawie art deco.

Czytaj też: Dawna Warszawa na zdjęciach. Fotoplastikon wznowił działalność

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone