SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Kto wygra wybory prezydenckie 2020? Prognoza inna niż wszystkie

fot. statsoft.pl

Już za kilka dni wybierzemy nowego prezydenta Polski na najbliższe pięć lat. Który kandydat ma największe szanse na wygraną i jak w drugiej turze rozłożą się głosy? Profesor Andrzej Sokołowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Piotr Wójtowicz, prezes firmy analitycznej StatSoft Polska opublikowali prognozę zupełnie odmienną od najpopularniejszych sondaży.

Prognoza oparta jest na statystycznej analizie wyników pierwszej tury podanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Przy precyzyjnie określonych założeniach, zastosowana metoda pozwala na prognozę wyników drugiej tury bez obciążeń badań sondażowych, w szczególności bez obciążenia błędami niereprezentatywności próby, odmowami odpowiedzi i nieprawdziwymi odpowiedziami.

Zgodnie z przewidywaniami krakowskich analityków przy spełnieniu założeń możemy przewidywać pewne zwycięstwo Andrzeja Dudy. Prognoza wskazuje, że Rafał Trzaskowski otrzyma 45,20 proc. poparcia, a obecnie urzędujący prezydent 54,80 proc.

Szczegóły prognozy TUTAJ.

Co może zmienić wynik?

Wynik II rundy wyborów zależy w dużej mierze od karności własnych elektoratów, frekwencji oraz podziału głosów wyborców biorących udział w I rundzie na tych, którzy odpadli.

Zakładamy, że w drugiej rundzie wyborów weźmie udział 50 proc. osób, które podczas pierwszej tury głosowały na innych kandydatów. Gdyby uznać, że będzie to 60 proc. – wtedy Andrzej Duda wygrywa z wynikiem 54,15 proc., a przy 70 proc. – z wynikiem 53,53 proc.. Niewątpliwie na takie prognozy wyniku wyborczego ma wpływ analiza wielowymiarowa bliskości elektoratów. Wynika z niej między innymi, że Andrzej Duda przejmie około 90 proc. elektoratu Krzysztofa Bosaka, a Rafał Trzaskowski – praktycznie cały elektorat Szymona Hołowni – komentuje prof. Andrzej Sokołowski. – Jak więc widać, większa frekwencja działa na korzyść Rafała Trzaskowskiego – dodaje Piotr Wójtowicz.

Przewidywalność prognozy

Prognoza wyników drugiej rundy wyborów prezydenckich, na podstawie wyników pierwszej rundy jest przygotowywana według tej samej metodyki od 1994 roku. Celnie została zaprognozowana między innymi wygrana Aleksandra Kwaśniewskiego z Lechem Wałęsą oraz Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem.

Czytaj też:

Wybory 2020. Zasady sanitarne w lokalach. Jak głosować bezpiecznie?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone