SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stary Gózd k. Radomia. Koronawirus w kolejnym zakładzie opiekuńczym

fot. Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Jaśmin” w Starym Goździe

29 osób z Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Jaśmin” w Starym Goździe koło Radomia jest zarażonych koronawirusem. Pozytywny wynik ma 23 pacjentów i 6 osób z personelu – poinformowała w sobotę Monika Rek z personelu placówki.

To kolejny w ostatnich dniach w tym regionie Mazowsza przypadek masowych zarażeń koronawirusem w placówkach opiekuńczych dla osób wiekowych, schorowanych i niepełnosprawnych.

W zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Starym Goździe w powiecie białobrzeskim przebywa obecnie 87 pacjentów. U 23 z nich testy wykazały obecność koronawirusa SARS-CoV-2. 64 pensjonariuszy ma wynik ujemny, dlatego – zdaniem personelu placówki – najlepiej byłoby przenieść do szpitala zakaźnego zarażonych pacjentów.

Większość pacjentów ma wynik ujemny, więc warto byłoby ewakuować zarażonych pacjentów do szpitala zakaźnego, by nie narażać życia i zdrowia pozostałych pensjonariuszy – powiedziała Monika Rek z personelu zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego „Jaśmin”.

Według niej im dłużej ci pacjenci zostaną w placówce, choć są odizolowani, to jednak ryzyko, że dojdzie do kolejnych zarażeń jest duże. Na razie osoby w wynikiem dodatnim nie mają objawów chorobowych, takich jak gorączka czy kaszel, więc nie wiadomo, czy jakiś szpital zgodzi się ich przyjąć.

Na terenie ośrodka przebywa także 14 pracowników, z czego 6 osób jest także zarażonych. Wynik ujemny ma 8 osób: lekarz, dwie pielęgniarki i 2 opiekunki medyczne, pracownik administracji, osoba do sprzątania i konserwator. Reszta pracowników ma wyniki dodatnie.

Potrzebujemy dodatkowego personelu, aby ktoś nas wspomógł, albo mógł nas zastąpić, bo jest nas za mało do opieki – osobnej nad pensjonariuszami z wynikiem dodatnim i ujemnym – podkreśliła pracownica ZOL. Dodała, że o sytuacji w placówce zostały poinformowane władze powiatowe, wojewoda mazowiecki, NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

Kolejne zakażenia w okolicach Radomia

Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Jaśmin” w Starym Goździe to kolejne ujawnione w ostatnich dniach ognisko koronawirusa w placówkach opiekuńczych dla osób wiekowych i schorowanych znajdujących się na terenie w dwóch sąsiednich powiatów: grójeckiego i białobrzeskiego.

Tydzień temu masowe zakażenia potwierdzono u ponad 60 osób z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w pow. białobrzeskim, a w czwartek okazało się zarażonych jest 69 osób w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w powiecie grójeckim.

Pierwszy przypadek koronawirusa w tej części Mazowsza stwierdzono u pielęgniarki ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą koło Grójca. Potem okazało się, że zarażony jest również lekarz z pogotowia ratunkowego w Grójcu. W kolejnych dniach lawinowo wzrastała liczba pracowników obydwu szpitali oraz pacjentów zarażonych koronawirusem.

Czytaj też: Koronawirus. 69 osób z Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach zarażonych koronawirusem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone