SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dzień Dziecka. Co dla najmłodszych przygotowali rodzice?

fot. Pixabay

Najmłodsi mają dziś swoje święto. Z tej okazji mogą liczyć na życzenia i prezenty od rodziców. Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 roku.

1 czerwca to dzień zwykle pełen atrakcji dla najmłodszych. Opiekunowie planują wspólne wyjścia do kina czy na plac zabaw. Nie brakuje też prezentów.

Ważne, by były one dopasowane do wieku i zgodne z zainteresowaniami dziecka – przypomina psycholog Anna Małaśnicka. Jak zauważa, przedmioty nie mogą rekompensować braku czasu. Powinny dawać radość, ale też pozwalać razem go spędzać. Zdaniem Anny Małaśnickiej, odpowiednim upominkiem zawsze jest książka albo bilety na rodzinne wyjście na basen, koncert czy na teatralny spektakl. To pozwala budować więzi i bliskość, a nie jest jedynie krótką emocją, związaną z otrzymaniem prezentu.

Co dla swoich pociech przygotowali siedleccy rodzice? Zapytała o to nasza reporterka, Beata Głozak.

To jest dzień jak co dzień, tylko że wyjątkowa okazja, więc trzeba złożyć życzenia i podarować jakiś mały, skromny upominek – powiedziała jedna z zapytanych mam. – Na więcej się dzieciom pozwala – dodał zapytany tata. – Prezent będzie i to najbardziej popularny teraz wśród dzieci – powiedziała kolejna zapytana. – Dobry rodzic zajmuje się swoim maluchem i poświęca mu czas – dodała inna.

Natomiast niezmiennie ideą Międzynarodowego Dnia Dziecka pozostało przypominanie oraz upowszechnianie wiedzy o prawach najmłodszych.

Dzieci na Mazowszu

W 2019 r. na Mazowszu urodziło się 59,6 tysiąca dzieci. To o 1,5 procent mniej niż rok wcześniej. Nieznacznie, bo o niecałe pół procent, wzrosła za to liczba noworodków w Warszawie.

W stolicy łatwiej też o żłobek – na jedno miejsce przypadało tu czworo dzieci, podczas gdy w województwie prawie siedmioro.

Spośród najmłodszych na Mazowszu uczniów najliczniejszą grupą są dzieci w wieku od 7-12 lat. Stanowią blisko 30 procent wszystkich od 3.  do 24. roku życia. Podobnie wygląda to w stolicy.

Czytaj też: Wracają kolejne pociągi KM. Najmłodsi pojadą dziś za darmo

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone