SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Badania Biura RPO: matki boją się stracić pracę. Czy słusznie?

fot. RDC

Z badań przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że matki obawiają się korzystać z urlopów rodzicielskich. Nie mają pewności, czy po zakończeniu opieki nad dzieckiem, będą miały do czego wrócić. Wątpliwości kobiet dotyczą również, w jaki sposób przerwa wpłynie na ich karierę zawodową. Kwestia wychowywania dzieci i pracy zawodowej była tematem audycji „Jest sprawa” w Radiu dla Ciebie.

Agata Szypulska – przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedziała w Radiu dla Ciebie, że połączenie obydwu aktywności wciąż stanowi duże wyzwanie dla młodych matek. – Kobiety nie decydowały się na to, żeby korzystać z urlopów rodzicielskich, dlatego że bały się, czy uda im się utrzymać pracę po powrocie z urlopu. Bały się również tego w jakim sposób długa przerwa na macierzyństwo wpłynie na ich dalszy rozwój zawodowy, a także obawiały się o względy ekonomiczne – dodała.

Z kolei ojcowie rzadko decydują się wyręczać w tym swoje partnerki. – W przypadku mężczyzn – młodych ojców, mamy także dodatkowe kwestie zauważyliśmy, że mężczyźni bardzo często wskazywali na kwestie stereotypów dotyczących roli ojca. Obawiali się, jak zareaguje ich przełożony, na to, że chcą się udać na urlop ojcowski. Bali się o to, co pomyślą koleżanki, koledzy z pracy – dodała Szypulska.

Wskazała też, że długi urlop tacierzyński nie ciszy się popularnością. – Ojcowie coraz chętniej biorą krótkie urlopy ojcowskie, natomiast po tych dwóch tygodniach, liczba mężczyzn, którzy angażują się w życie rodzinne jest coraz mniejsza. To są liczby takie jak 242 tysiące matek i tylko 2 tysiące mężczyzn – powiedziała przedstawicielka Biura RPO.

Aleksandra Wesołowska – ekspert rynku pracy – powiedziała natomiast, że pracodawcy coraz częściej wspierają osoby wychowujące dzieci. – Jeżeli pracodawca jest tym dobrym pracodawcą, to pracownik jest tym dobrym pracownikiem. Podkreślanie tych dobrych praktyk i skutków tych dobrych praktyk powinno też dawać do myślenia innym pracodawcą. Coraz więcej jest też pracodawców, którzy wprowadzają specjalne programy opieki i ułatwiania życia zawodowego młodym rodzicom – dodała.

W zeszłym roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców. Dotyczy to głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy.

Polska musi wdrożyć przepisy w życie do 2022 roku.

Słuchaj:

Jest sprawa: jak pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone