To jedna z najtragiczniejszych kart historii stolicy. Dzisiaj mija 78. rocznica rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta Warszawy. Jak co roku Żydowski Instytut Historyczny organizuje z tej okazji marsz pamięci. Tym razem będzie on miał wyjątkowy wymiar.
1
RDC
Dziewiąta edycja marszu w odróżnieniu do lat ubiegłych potrwa nie jeden dzień, a prawie dwa miesiące. Począwszy od 22 lipca do 21 września Żydowski Instytut Historyczny zachęca, by indywidualnie i w dogodnym dla siebie czasie przejść symboliczną trasę "od śmierci do życia" rozpoczynającą się pod pomnikiem Umschlagplatz, a kończącą się w tym roku na ul. Chłodnej 20 w Warszawie, przy Kamienicy pod Zegarem.
Tutaj, w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii zostanie stworzona specjalna instalacja artystyczna - Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów. Można samodzielnie wypisać i zawiesić taką wstążkę.
Podczas Marszu szczególnie upamiętniona zostanie postać pedagoga, działacza społecznego, warszawskiego radnego i senatora II Rzeczypospolitej - Adama Czerniakowa. W getcie warszawskim był on prezesem Judenratu. W drugim dniu likwidacji, popełnił on samobójstwo, co miało być wyrazem protestu i bezsilności wobec wywożenia Żydów na pewną śmierć.
Likwidacja Getta
22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Oznaczało to całkowitą likwidację tego miejsca. Brutalna akcja, która trwała blisko dwa miesiące zakończyła się śmiercią ponad 300 tysięcy Żydów.
"Czarna księga"
Żydowski Instytut Historyczny wydał także nową pozycję: "Czarną Księgę".
Jest ona jednym z najwcześniejszych i najważniejszych dokumentów na temat zagłady Żydów na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie czy w Rosji oraz o miejscach mordu takich jak Ponary, Sobibór, Treblinka, Auschwitz, Babi Jar. Na kartach polskiego wydania odnajdziemy wspomnienia świadków nazistowskich zbrodni, listy osieroconych dzieci, opowieści cudem ocalałych Żydów, relacje z obozów śmierci oraz dokumenty źródłowe takie jak niemieckie rozkazy czy wypowiedzi katów.
O akcji likwidacji getta warszawskiego, opowiedziała redaktorka i ekspertka instytutu - Anna Jaroszuk w rozmowie z naszym dziennikarzem, Cyrylem Skibą.
Więcej informacji na temat marszu, jak i wydawnictwa znajdziemy na stronie internetowej www.jhi.pl.