Igrzyska Europejskie. Trzeci złoty medal dla polskich kajakarek

• 23.06.2023 15:42

• Aktualizacja: 20:15 23.06.2023

Kanadyjkarka Dorota Borowska zdobyła w Krakowie złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji C1 200 m. Polka wyprzedziła Ukrainkę Ludmiłę Luzan i Hiszpankę Marię Corberę. To już trzeci złoty medal wywalczony przez Polki w kajakarstwie.

Trzeci złoty medal w kajakarstwie wywalczony przez polską reprezentację w Igrzyskach Europejskich. Zdobyła go kanadyjkarka Dorota Borowska, która zwyciężyła w olimpijskiej konkurencji C1 200 m.

Borowska, czwarta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio, była jedną z faworytek finału na 200 m. Z drugiej strony kanadyjkarka Świtu Nowy Dwór Mazowiecki w ubiegłym sezonie z powodu kontuzji kręgosłupa w ogóle nie startowała, a w tegorocznych zawodach Pucharu Świata zajmowała miejsce poza podium. Borowska popisała się bardzo dobrym startem i szybko objęła prowadzenie. Narzuciła mocne tempo i ani przez moment jej przewaga nie byłą zagrożona.

Blisko podium był kanadyjkarz Oleksii Koliadych rywalizujący na jedynce na 200 m. Niemal cała stawka startujących wpadła równo na metę i potrzebny był fotofinisz. Bardzo długo na tablicy nie pojawiały się oficjalne wyniki, ostatecznie Polak wraz z Mołdawianinem Sergiejm Tarnowskim zajął ex aqueo czwartą lokatę, do brązowego medalu zabrakło mu 0,4 sekundy.

Apetyt na kolejny miała Putto w rywalizacji kajakarek na 200 m. Polka w imponującym stylu wygrała swój przedbieg, w finale rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Podobnie jak w wyścigu kanadyjkarzy, zawodniczki długo czekały na rezultaty. Putto, choć straciła do zwyciężczyni Joergensen zaledwie sekundę, była dopiero piąta. Podium przegrała o zaledwie 0,07 sekundy.

W piątek w K2 na 500 m triumfowały także Karolina Naja i Anna Puławska, a dzień wcześniej Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto w olimpijskiej konkurencji K4 500 m.