Niska liczba zachorowań na grypę. Czy wirus zupełnie zniknie?

  • 05.02.2021 19:56

  • Aktualizacja: 22:12 15.08.2022

Tak mało przypadków grypy na świecie nie było od 130 lat. Według ekspertów, liczba chorych spadła o 95 procent. Czy to pandemia koronawirusa przepędziła grypę? Pytamy wirusologa profesora Włodzimierza Guta.
- Nie. Żaden wirus nie zabija drugiego. Jest takie zjawisko, jak interferencja wirusowa. To znaczy, że zakażenie jednym blokuje drugie, ale nie o to chodzi w tym przypadku. Nie mamy ochrony przed koronawirusem, my mamy ochronę przed zakażeniem drogą kropelkową i to trzeba wyraźnie mówić - mówi ekspert.

Sunday Times donosi hurraoptymistycznie, że grypa została "wytępiona".

-To nieprawda - podkreśla prof. Gut. - Grypa jest chorobą sezonową, nawracającą i to, że zastosowane metody zmniejszyły liczbę zachorowań, nie oznacza, że przestała istnieć. Do eradykacji grypy, czyli całkowitego wyeliminowania, tak jak ospy, mamy nieskończoną odległość - tłumaczy.

Głównym powodem takiego spadku zachorowań na grypę są wprowadzane w wielu krajach obostrzenia i zwiększona higiena, która zapobiega przenoszeniu się zarazków.

- Maseczki są tu kluczowe - podkreśla ekspert. - I możemy sobie oczywiście odpuścić, tłumacząc, że jeśli ludzie nie będą się ze sobą spotykali, to i nie będą się zakażali. Tylko to będzie nasza największa klęska i dowód niesłychanej głupoty - dodaje.

I dlatego lekarze niezmiennie zachęcają do szczepienia się przeciw grypie. Apeluje o to Profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

- Każdy czas jest dobry, żeby się zaszczepić przeciwko grypie. W Europie i w Polsce szczyt zachorowań na grypę jest między styczniem a marcem - mówi.

- Szczepienia na covid i grypę się nie wykluczają. Po prostu trzeba zachować odstępy - uzupełnia doktor Tadeusz Urban. - Wymaga się dwutygodniowego odstępu pomiędzy tymi szczepieniami. W grupie 60-latków, 50-latków te dwa tygodnie, gdyby się teraz zaszczepili, spokojnie upłyną do tego pierwszego szczepienia na covid - tłumaczy.

Eksperci podkreślają, że szczepienie pozwoli uniknąć podczas pandemii zakażenia się jednocześnie wirusem grypy i SARS-CoV-2.

Od października przeciwko grypie zaszczepiło się około 2 milionów Polaków.

Źródło:

RDC

Autor:

RDC/PL