Andrzej Seweryn o Arnoldzie Szyfmanie: stworzył coś z niczego

  • 25.11.2022 10:18

  • Aktualizacja: 10:19 25.11.2022

Pod okupacją sowiecką zbudował teatr, by rozwijać polską sztukę sceniczną - mówił o Arnoldzie Szyfmanie Andrzej Seweryn w "Poranku RDC". Teatr Polski, którego dyrektorem jest właśnie Seweryn, świętuje dziś 140. rocznicę urodzin swojego patrona. Z tej okazji w RDC specjalny program.

Andrzej Seweryn podkreślał, że Szyfman stworzył coś z niczego.

- To był człowiek, który za pieniądze prywatne pod okupacją nie powiem sowiecką, ale rosyjską zbudował polski teatr, który powstał na pożytek i chwałę oraz celem rozwoju sztuki polskiej scenicznej, krzewiącej polskie piękno naszej mowy ojczystej. To nie był Kraków, to była ruska prowincja - mówił aktor.

   
Andrzej Seweryn zachęcał do wspólnej celebracji teatru, słowa i literatury.

- Zapraszam do teatru. Ja nie twierdzę, że w Teatrze Polskim my jesteśmy po pierwsze najlepsi, robimy najlepsze przedstawienia. Tak nie będę formułował tego zaproszenia. Natomiast proszę mi wierzyć, że za każdym przestawieniem stoi porządna robota. Są takie przedstawienia u nas, które dają wiele do myślenia. Są również przedstawienia, które są naprawdę fajną zabawą, są nam bardzo potrzebne, ponieważ śmiech jest zdrowym odruchem człowieka - wskazał.

   
Na program specjalny zapraszają Janusz Majcherek - dyrektor ds. artystycznych Teatru Polskiego i Grzegorz Chlasta - redaktor naczelny Polskiego Radia RDC.

Plan programu specjalnego: Urodziny Arnolda Szyfmana w Teatrze Polskim

 

 

 

Źródło:

RDC

Autor:

Cyryl Skiba/PL

Kategorie: