SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa przegrała w sądzie ws. opłat za śmieci. Co z pieniędzmi?

Zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok niższej instancji ws. częściowego unieważnienia stołecznej uchwały śmieciowej z 2019 roku. Czy tym samym władze miasta będą zmuszone do zwrotu pieniędzy mieszkańcom? Są o tym przekonani przedstawiciele Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”. Według szacunków RSM, może chodzić nawet o miliard złotych.

Ten wyrok oznacza, że Miasto Stołeczne Warszawa powinno rozliczyć się z warszawiakami z nienależnie pobranych do tej pory opłat – mówi przedstawiciel Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga” Maciej Maciejowski.

Trudno powiedzieć w jakiej formie miałoby się to stać i kto za to odpowie. Zlecenie tych opłat to są kolejne koszty dla miasta – dodaje Maciejowski.

Pod koniec stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie częściowo unieważnił obowiązującą od marca ubiegłego roku stołeczną uchwałę śmieciową. Według jej zapisów, opłaty za odpady były naliczane na podstawie rodzaju zabudowy – inna stawka obowiązywała mieszkańców domów jednorodzinnych (94 zł), a inna mieszkańców bloków (65 zł). RSM Praga, która zaskarżyła uchwałę, zwróciła uwagę, że jednakowe stawki dla wszystkich domów i wszystkich mieszkań są niesprawiedliwym rozwiązaniem, co zostało potwierdzone przez sąd.

W odpowiedzi miasto złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do dziś, czyli do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez NSA wyrok WSA nie był prawomocny, a tym samym przepisy dalej obowiązywały i stanowiły podstawę do pobierania opłat.

Ostatecznie po roku uchwała została zmieniona na inną, zgodnie z którą opłaty za odpady w Warszawie są zależne od zużycia wody.

Ratusz komentuje

W marcu wiceprezydent stolicy Michał Olszewski odniósł się do ewentualnych scenariuszy, jakie mogą nastąpić po ogłoszeniu wyroku NSA. Odpowiedział też na pytanie czy w przypadku przegranej miasto dopuszcza możliwość zwrócenia mieszkańcom kosztów za pobrane opłaty. – Według naszej wiedzy, nie było jeszcze gminy, która by zwracała pieniądze mieszkańcom, mimo tego, że niektóre uchwały były uchylane skutecznie również na poziomie NSA – powiedział Olszewski.

Czekamy na komentarz władz miasta do decyzji NSA.

Czytaj też:

Warszawa nie zwróci mieszkańcom pieniędzy za odbiór śmieci?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone