SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Syreny z „patelni”. Kultowe dzieło Pabla Picassa zapowiadające wystawę w MSN [zobacz]

fot. R. Motyl/ UM Warszawa

Miejskie murale przedstawiające syreny Pabla Picassa, Aleksandry Waliszewskiej i Karola Radziszewskiego pojawiły się na ścianach wokół stacji metra Centrum. To zapowiedź zbliżającej się wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza” otwierającej nową siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. 

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej już 25 marca. Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” inaugurująca działalność MSN w nowym pawilonie nad Wisłą będzie połączeniem historycznych dzieł sztuki i artefaktów z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem.

Picasso oczarowany Warszawą

Od 1 marca na „patelni” można spotkać wyjątkowe syreny będące zwiastunem zbliżającej się wystawy. Murale są reprodukcjami kilku prac, które już za kilka tygodni będzie można podziwiać w nowej siedzibie MSN. Znajdziemy tam zarówno najstarszy wizerunek warszawskiej syrenki pochodzący z przełomu XIV i XV wieku, jak i szkic Pabla Picassa, wykonany przez artystę w 1948 roku, gdy podczas wizyty w Warszawie zwiedzał nowo powstałe Osiedle na Kole. To tam właśnie wziął do ręki kawałek węgla, którym na ścianie jednego z mieszkań narysował syrenę, mającą w ręce zamiast miecza młotek – symbol polskich robotników odbudowujących stolicę.

Syrena warszawskim symbolem

Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza“ jest opowieścią o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Wystawa potrwa do 18 czerwca. Czytaj więcej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone