SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Skaryszew: Początek najstarszego końskiego jarmarku w Europie

fot. RDC

Około 300 koni zostało wystawionych na sprzedaż podczas Wstępów – najstarszego w Europie końskiego jarmarku. Impreza odbywa się w Skaryszewie koło Radomia. Targi organizuje samorząd, a nadzorują służby weterynaryjne, policja i staż pożarna. Kontrolujący nie wpuścili do Skaryszewa 12 transportów, które nie spełniały wymogów formalnych.

Zatrzymane konie były transportowane w nieodpowiednich warunkach, lub ich właściciele nie posiadali wymaganych dokumentów. Poza tym – jak zapewnia burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek – jest spokojnie, a sytuacja – pod kontrolą. Dotąd nie odnotowano poważniejszych incydentów.

Bronią praw zwierząt

Od lat do Skaryszewa przyjeżdżają przedstawiciele organizacji, które bronią praw zwierząt. Dzięki współpracy z organizatorami jarmarku udało się ustalić zasady, których przestrzeganie ma zapewnić koniom właściwe traktowanie. Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana, który niejednokrotnie był gościem imprezy, z roku na rok poprawiają się warunki, w których hodowcy prezentują konie.

Gwarantem tego jest porozumienie popisane przez samorządowców i organizacje pozarządowe. Według polityka, należy zadbać o to, by przetrwały tradycja i kultura, których ważną częścią są skaryszewskie Wstępy, odbywające się od wieków w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej. Jarmarkowi towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Zimnokrwistych.

Wystawa organizowana jest po raz szósty.

Czytaj też:

Bez jarmarku końskiego w Skaryszewie? „To handel na rzeź”

Posłuchaj:

Jest sprawa: jak zatrzymać rzeź koni w Skaryszewie?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone