SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Czarny protest trwa. „Kobiety w Polsce nie mogą czuć się bezpiecznie. Martwe nie będziemy rodzić”

fot. Pixabay

W czwartek w Sejmie zapadła decyzja o odrzuceniu projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety”, który miał liberalizować prawo aborcyjne. W trakcie odczytywania obu projektów odbyły się protesty zwolenników i przeciwników. Kolejny #CzarnyProtest odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 13 przed Sejmem.

W niedzielę na ulicach Polski zrobiło się czarno. Kobiety, mężczyźni, starsi i młodsi obywatele protestowali przeciw przekazanemu do prac w komisjach obywatelskiemu projektowi ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. W 22 września w Sejmie zapadła decyzja o odrzuceniu projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety”, który miał liberalizować prawo aborcyjne. W trakcie odczytywania obu projektów, pod Sejmem odbyły się protesty zwolenników i przeciwników.

#ŻartySięSkończyły

Zbliża się kolejny protest. W poniedziałek kobiety planują iść śladem Islandek i w ramach buntu nie przyjść do pracy. Przez ostatni tydzień setki osób manifestowały sprzeciw wobec projektu nowej ustawy antyaborcyjnej, zaostrzającej obowiązujące przepisy. – Nie zgadzamy się z tym, aby zaostrzyć przepisy tak radykalnie. Proponowana ustawa jest absolutnie nie do przyjęcia – powiedziała Agnieszka Czerederecka, jedna z organizatorek „Czarnego Protestu”.

Stop aborcji

A o czym traktuje ustawa przyjęta do prac w komisjach? – Inicjatywa „Stop aborcji” ma na celu przywrócenie pełnej ochrony życia ludzkiego przed i po urodzeniu. Aby to osiągnąć należało wykreślić trzy wyjątki tzw. kompromisu aborcyjnego, które funkcjonują obecnie – powiedziała Karina Walinowicz z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Wyjątki, o których wspomniała rozmówczyni RDC to sytuacje gdy dziecko zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko będzie upośledzone lub niepełnosprawne, oraz trzeci – gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia matki.

Instytut Ordo Iuris podkreśla, że starają się nie tylko zapobiegać aborcji. Obywatelski projekt ustawy zawiera również wprowadzenie odpowiedzialności matek. – Obowiązujące prawo zakłada automatyczną bezkarność matki. „Stop aborcji” uchyla wszelkie prawne przesłanki do zabójstwa dziecka w fazie prenatalnej – wyjaśniła Walinowicz.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone