Wiadomości
Udostępnij:
Narodowe Czytanie. W. Kolarski w RDC: To wielka promocja polskiej literatury
-
08.09.2023 11:41
-
Aktualizacja: 09:03 09.09.2023
To będzie wielka kampania promująca klasykę polskiej literatury – cała Polska będzie czytała „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Przed nami 12. edycja Narodowego Czytania. – To najbardziej znana powieść pisarki, która jest bardzo aktualna we współczesnych czasach – mówił w „Poranku RDC” sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
W Radiu dla Ciebie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski mówił o wyjątkowości tego dzieła.
– To powieść o życiu w zgodzie z harmonią i naturą człowieka zanurzonego właśnie w świat przyrody. Jest też bardzo współczesna. Jednym z zasadniczych powodów, dla który Para Prezydencka wybrała „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, było upamiętnienie rocznicy powstania styczniowego. To jest jeden z ważnych wątków tej powieści – powiedział minister.
Główne wydarzenie z udziałem Pary Prezydenckiej odbędzie przy specjalnie zaaranżowanej scenografii.
Jednak Narodowe Czytanie to impreza ogólnopolska – wydarzenia są organizowane w całym kraju w szkołach, bibliotekach i nie tylko.
– Zachęcam do ostatniej chwili, czytanie można zorganizować samemu, z rodziną, ze znajomymi i przyjaciółmi, nawet w swojej pracy – zachęcał Kolarski.
Początek Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim o godzinie 11:00.
„Nad Niemnem”
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–87, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.
Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.
„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny nakręcono w połowie lat 80.
„Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Posłuchaj całej rozmowy: Poranek RDC. Minister Wojciech Kolarski o Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem”
Czytaj też: Orzeszkowa na freestylu? Siedlecka uczelnia przeczytała „Nad Niemnem”
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/PA