Wiadomości
Udostępnij:
W Polsce brakuje maszynistów. Kolej może jednak zatrudniać uchodźców
-
25.04.2022 17:48
-
Aktualizacja: 14:20 30.08.2022
W Kolejach Mazowieckich zatrudnionych jest 646 maszynistów. - W tym 17 maszynistów instruktorów. Najliczniejsza jest grupa maszynistów w przedziale wiekowym 30-40 lat. Średnia wieku w zespole maszynistów wynosi 41 lat - mówi rzeczniczka KM Donata Nowakowska.
Rekrutacja na maszynistę
Aby zastąpić odchodzących maszynistów, PKP Intercity przyjmuje około 200 stażystów rocznie. Właśnie trwa pierwsza w tym roku rekrutacja. Spółka obecnie zatrudnia ponad 1400 maszynistów. - Średni wiek maszynistów wynosi 41 lat. Najliczniejszą grupę pracowników na stanowiskach maszynistów stanowią osoby w wieku od 25 do 39 lat - podaje Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity.
Co ważne, maszyniści z Ukrainy, zanim rozpoczną pracę w polskich kolejach, muszą na nowo uzyskać licencję i świadectwo. Kurs w Polsce trwa dwa miesiące, a po nim jest 16 miesięcy szkolenia praktycznego.
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań, które musi spełnić chętny do pracy maszynisty, można znaleźć TUTAJ.
***
Stanowisko Urzędu Transportu Kolejowego
"Zgodnie z założeniami dyrektywy 2007/59/WE uprawnienia maszynistów z państw trzecich do prowadzenia pojazdów kolejowych na terytorium Polski uznaje się tylko na wyznaczonych odcinkach transgranicznych. Nie ma możliwości uznania ich kwalifikacji na podstawie przepisów ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Maszyniści z Ukrainy powinni być traktowani jako kandydaci na maszynistów i muszą uzyskać licencję i świadectwo maszynisty. Powinni spełniać ustawowe wymagania, m.in. w zakresie wykształcenia i znajomości języka (potwierdzenie na poziomie B1).
Wykształcenie - dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, jeśli zostały wydane na Ukrainie do 25 września 2005 r., są nadal uznawane za równoważne z ich polskimi odpowiednikami na podstawie „Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o równoważności dokumentów o wykształceniu, stopniach i tytułach naukowych wydawanych w PRL i ZSRR”, podpisanego w Warszawie dnia 10 maja 1974 r. (Dz. U. z 1975 r., Nr 4 poz. 14 i 15), które obowiązywało do 23 lutego 2005 r. Do stwierdzenia równoważności świadectw wydanych na Ukrainie po 25 września 2005 r. potrzebna jest decyzja właściwego kuratora oświaty".
Jakie wymagania musi spełnić maszynista, można znaleźć w przygotowanym przez UTK poradniku: https://utk.gov.pl/pl/dokumenty-i-formularze/opracowania-urzedu-tran/15360,Jak-zostac-maszynista-poradnik-dla-kandydatow-do-zawodu.html
Od 2023 r. egzaminy na świadectwo i licencję maszynisty będą państwowe i przeprowadzane przez Prezesa UTK. https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/18155,Nowoczesne-egzaminowanie-dzieki-wsparciu-unijnemu.html
Posłuchaj:
Wieczór RDC: jak zostać maszynistą?
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/PA