Płock. Ogród Zoologiczny będzie spółką. Jest decyzja radnych
Miejskie Ogród Zoologiczny w Płocku z końcem listopada przestanie funkcjonować jako jednostka budżetowa. Pod tą nazwą powstanie jednoosobowa spółka gminy-miasto Płock z ograniczoną odpowiedzialnością – zdecydowali w czwartek większością głosów płoccy radni.
W uzasadnieniu jednej z uchwał stwierdzono m.in., że „spółka zostanie utworzona w miejsce likwidowanej jednostki budżetowej, co pozwoli na rozszerzenie działań modernizacyjnych i inwestycyjnych, dzięki możliwościom wykorzystania mechanizmów finansowania niedostępnych jednostkom budżetowym”.
Podczas czwartkowych obrad radni przyjęli dwie uchwały - o likwidacji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego jednostki budżetowej w Płocku oraz o wyrażeniu zgody na utworzenie jednoosobowej spółki gminy-miasto Płock pod tą sama nazwą, jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W obu przypadkach uchwały poparło 15 radnych, 9 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Zmiany administracyjneZgodnie z jedną z uchwał, Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku zaprzestanie swojej działalności jako jednostka budżetowa z dniem 30 listopada 2021 r., przy czym ciągłość działania placówki pod tą samą nazwą zapewni powołana spółka gminy-miasto Płock, która pokryje udziały obejmowane w jej kapitale zakładowym - szczegółowy przedmiot działalności spółki ma zostać określony w jej akcie założycielskim.
Jak tłumaczył podczas czwartkowej sesji radnych prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO), powołanie spółki Miejski Ogród Zoologiczny oznaczać będzie dla placówki większą samodzielność w działaniu, w tym możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na dalszy jej rozwój i podnoszenie atrakcyjności.
-
Żeby to było możliwe, chcemy pójść ścieżką ogrodu we Wrocławiu czy w Łodzi. To są dwa ogrody, będące spółkami prawa handlowego, które dzisiaj mogą pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację różnego rodzaju planów. Chodzi także o większą samodzielność – argumentował Nowakowski.
Popularna placówkaPrezydent Płocka podkreślił, że turyści odwiedzający zoo w tym mieście chwalą tę placówkę. Wspomniał też, że w ostatnim czasie samorząd zrealizował w otoczeniu zoo istotne inwestycje, jak np. budowa nowego wiaduktu przed głównym wejściem do ogrodu czy sąsiadujące z nim parkingi.
Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku, który położony jest na malowniczej, nadwiślańskiej skarpie, obchodzi w tym roku 70-lecie - zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ok. 7 tys. zwierząt reprezentujących ponad 500 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.
Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.
Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.