Wiadomości
Udostępnij:
Szczepionka dla lisów na polach i łąkach. RCB ostrzega mieszkańców regionu
-
08.09.2023 12:09
-
Aktualizacja: 15:35 08.09.2023
Jutro na Mazowszu będzie zrzucana z samolotów i wykładana ręcznie szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y do mieszkańców województwa przypominające o zachowaniu szczególne ostrożności. W Radiu dla Ciebie sprawdzamy, jak rozpoznać taką szczepionkę i jakie środki bezpieczeństwa zachować.
W sobotę rozpocznie się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Za akcję odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania psów na spacer – poinformował stołeczny ratusz.
O szczepionkach przypomina również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 9 do 20 września. Akcja prowadzona będzie na terenie Mazowsza i dotyczy również stołecznych lasów miejskich.
Jak wygląda szczepionka dla lisów?
W zależności od terenu szczepionka będzie wykładana ręcznie lub zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka.
„Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii” – przekazał ratusz.
Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie, ponieważ lisy nie zjedzą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem.
Listy na Mazowszu
Lis to zwierzę wolno żyjące, najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny, a regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.
„W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt” – podał MUW.
Czytaj też: 40 minut walki z ponad dwumetrową rybą. Olbrzymi sum wyłowiony z Narwi
Źródło:
Autor:
RDC /PA