Koronawirus. Na granicy z Czechami i Niemcami będą kontrole sanitarne
W ciągu dwóch, trzech dni wdrożymy kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a także w pociągach i portach - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Kontrole związane są z wystąpieniem koronawirusa.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w poniedziałek, że w Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków koronawirusa, w tym pięć w poniedziałek. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.
-
Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje, jesteśmy jednymi z pierwszych w Europie, którzy taką decyzję podejmują. Mianowicie wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami, na głównych przejściach - poinformował premier.
Od godz. 15 w poniedziałek na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki rozpoczną pracę całodobowe punkty kontroli sanitarnej - podał w poniedziałek Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga.
Komendant główny SG przekazał, że zostały opracowane procedury, w tym również wzory kart - karty pasażera i karty kierowcy. -
Będą one dwujęzyczne - w języku polskim i angielskim - podał.
Na początku transport autobusowy i autokarowy-
Chcę podkreślić, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne również - dodał. Wskazał przy tym, że na początku kontrole obejmą przede wszystkim transport autobusowy i autokarowy. Podkreślił przy tym, że mają być one prowadzone tak, by nie zakłócać płynności ruchu na granicy.
Premier dodał, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną także wdrożone w pociągach i w portach. -
Najpierw Intercity, później również w tym w bardziej przygranicznym ruchu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa jest mniejsze, ale oczywiście ono również występuje - powiedział. Dodał, że kontrola miałaby być wdrożona w ciągu dwóch, trzech dni.
Co z imprezami sportowymi?Premier pytany, czy kontaktował się z przedstawicielami środowiska sportowego w sprawie organizacji imprez masowych odparł, że kraje, w których wystąpiło znacznie więcej przypadków zarażeń wywołanych koronawirusem nie wprowadziły jeszcze zakazu organizacji takich imprez.
-
Jednak chcemy działać bardziej roztropnie niż tamte kraje i chcemy raczej zapobiegać, w związku z tym na jutro i na pojutrze mam zaplanowane kilka, kilkanaście spotkań z różnymi środowiskami sportowymi i właściwe decyzje będą podjęte po konsultacjach - powiedział.
Morawiecki podkreślił, że sygnalizuje również podobne działania dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych.
-
W szkołach, począwszy od szkół podstawowych, przedszkoli, szkół średnich, jak również uniwersytetów i szkół wyższych będziemy wprowadzali rekomendacje bądź nawet twarde zalecenia, które później będą egzekwowane przez wojewodów dotyczące organizacji funkcjonowania tych placówek. W najbliższych dniach te komunikaty będziemy przedstawiali, ponieważ chcemy szybciej niż inne kraje zachodniej Europy przedsięwziąć kroki, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa - dodał szef rządu.
W województwie mazowieckim odnotowano dwa potwierdzone przypadki koronawirusa, kolejne 23 osoby są hospitalizowane i diagnozowane w związku z podejrzeniem zakażenia. 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.