SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ruszyła budowa metra na Bródnie. Utrudniona komunikacja w stolicy

fot. Flickr

W miniony weekend ruszyła budowa metra na Bródnie. Ulica Kondratowicza, pod którą powstaną dwie stacje, jest wyłączana z ruchu. Wprowadzane są objazdy. Oprócz pieszych i kierowców, zmiany dotyczą także pasażerów komunikacji miejskiej.

Wszystko rozpoczęło się w piątek o 22.00. Nie pojedziemy odcinkiem Kondratowicza od Ogińskiego do Łabiszyńskiej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Rembielińską oraz fragmentem od wyjazdu z parkingu przed Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim do św. Wincentego. Chodzi też o Bazyliańską.

Główne objazdy prowadzone będą przez ulice Wysockiego – Matki Teresy z Kalkuty – Gilarską – Jórskiego do Radzymińskiej, Głębocką – Kondratowicza – Młodzieńczą albo przez św. Wincentego – Borzymowską i Trocką. Będzie można przejechać także ciągiem Bartnicza – Wyszogrodzka do Chodeckiej i dalej do Łojewskiej oraz ul. Odlewniczą do Marywilskiej i Trasą Toruńską.

C21 „Bródno”

Stacja C21 „Bródno” będzie zlokalizowana wzdłuż ul. Kondratowicza pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Bazyliańską i Rembielińską a skrzyżowaniem z Łabiszyńską.

Jadący od strony ul. P. Wysockiego kierowcy będą mogli przejechać przez skrzyżowanie z ulicami św. Hieronima i M. K. Ogińskiego, ale dalej możliwy będzie wyłącznie dojazd do budynków nr 7 po północnej stronie oraz 18 i 20 po stronie południowej.

Połączenia z ul. L. Kondratowicza nie będzie miała Łabiszyńska. Zamknięty zostanie także wyjazd na ul. L. Kondratowicza drogą prowadzącą wzdłuż bazarku oraz w pobliżu budynków o numerach 4, 4A, B, C, D, E. Dojazd do tych bloków zostanie poprowadzony tymczasowym połączeniem wybudowanym od strony ul. Poborzańskiej. Od ul. Chodeckiej utrzymany będzie dojazd do budynków nr 25, 27, 27A i B, 29 i 31 oraz wytyczonych miejsc postojowych – część jezdni zajmie jednak plac budowy wentylatorni.

Piesi i rowerzyści

Zamknięte zostaną chodniki i droga dla rowerów po południowej stronie ulic Bazyliańskiej i L. Kondratowicza. Piesi i rowerzyści będą kierowani na tymczasowe, specjalnie zabezpieczone, przejście i drogę rowerową przez plac budowy po fragmencie południowej jezdni – na drugą stronę jezdni wrócą na wysokości ul. Łabiszyńskiej (w kolejnym etapie budowy ścieżka i chodnik zostaną wyznaczone poza placem budowy).

Po północnej stronie ulicy piesi będą mogli przejść chodnikiem wzdłuż ogrodzenia placu budowy, zlokalizowanym na terenie osiedla. Przejście w poprzek placu budowy będzie możliwe na wysokości skrzyżowania z ul. Rembielińską i budynku nr 27, a na wysokości budynku nr 19 wytyczony będzie korytarz w poprzek placu budowy na drugą stronę ulicy. W rejonie kościoła św. Włodzimierza zamknięta będzie również droga dla rowerów po wschodniej stronie ul. Rembielińskiej. Wytyczony zostanie ciąg pieszo-rowerowy po zachodniej stronie ulicy. Przy kościele powstanie natomiast tymczasowy chodnik, którym będzie można dojść do przejścia wzdłuż placu budowy (i dalej do ul. Chodeckiej).

C20 „Kondratowicza”

Stacja będzie zlokalizowana wzdłuż ul. L. Kondratowicza pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Malborską i 20 Dywizji Piechoty WP a skrzyżowaniem z ul. św. Wincentego.

W czasie jej budowy od ul. Chodeckiej utrzymany będzie dojazd do szpitala i do budynków nr 35, 37, 39, 41, 43 po północnej stronie ulicy, a także wyznaczonych na jezdni miejsc postojowych. Połączenie z ul. L. Kondratowicza utracą zaś ulice Malborska i 20 Dywizji Piechoty WP. Dojazd do Urzędu Dzielnicy Targówek i budynku nr 18 będzie możliwy tylko od ul. św. Wincentego.

Przeorganizowany zostanie ruch na skrzyżowaniu ulic L. Kondratowicza i św. Wincentego. Osoby jadące ul. św. Wincentego od strony Białołęki będzie obowiązywał nakaz skrętu w prawo (utrzymany będzie tylko dojazd do stacji paliw) lub lewo – prosto będą mogły pojechać tylko autobusy, taxi, MTON i pojazdy służb miejskich. Z kolei jadący ul. L. Kondratowicza od strony Młodzieńczej będą musieli skręcić w prawo w kierunku Trasy Toruńskiej (skręt w lewo będzie możliwy tylko dla autobusów, taksówek, MTON i pojazdy służb miejskich).

Zmiany będą obowiązywały również na skrzyżowaniu ulic Matki Teresy z Kalkuty, św. Wincentego i Gilarskiej. W godz. 6.00 – 21.00 ul. św. Wincentego w kierunku ronda Żaby będą mogły pojechać wyłącznie autobusy, taksówki, miejski transport osób niepełnosprawnych i pojazdy służb miejskich. Podobne ograniczenie zostanie wprowadzone także na odcinku od ul. Niwa w kierunku północnym.

W rejonie budowanej stacji zamknięte będą chodnik i droga dla rowerów po obydwu stronach ul. L. Kondratowicza. Po południowej stronie ulicy od wyjazdu ze szpitala do ul. 20 Dywizji Piechoty WP wytyczone zostaną tymczasowe przejście dla pieszych i droga dla rowerów. Powstanie także chodnik po północnej stronie łączący ul. Malborską z L. Kondratowicza.

Komunikacja

Zmiany tras linii autobusowych będą obowiązywały od nocy z piątku na sobotę, z pierwszego na drugiego marca.

Poruszanie się autobusów po głównych ulicach usprawnią wyznaczone wydzielone buspasy. Autobusy linii: 104, 112, 118, 240 i N64 będą jeździły ulicą Toruńską do Łabiszyńskiej. Autobusy 112 i 240 dalej pojadą ulicami Łojewską, Chodecką i Matki Teresy z Kalkuty do św. Wincentego. Dla autobusów linii: 126, 145, 156 i N02 objazdy wytyczone zostaną ulicami: Bartniczą, Wyszogrodzką, Chodecką i Matki Teresy z Kalkuty do św. Wincentego.

Nietypową trasą będą jeździły autobusy linii 169, które, aby zabrać mieszkańców okolic ulic Łojewskiej i Łabiszyńskiej, w obu kierunkach (zarówno w kierunku pętli na Podgrodziu jak i Dworca Wschodniego), pojadą trasą objazdową zatrzymując się na tych samych przystankach.

Z kolei ulicami Matki Teresy z Kalkuty i Chodecką pojadą autobusy linii: 227, 256, 409 i 500. Autobusy linii 176 będą kończyły trasę na przystanku Budowlana.

Zmienią się również trasy linii: 120 i N11 (prosto św. Wincentego), 204 (Łojewska – Chodecka – Wyszogrodzka), 214 (Odlewnicza) i 345 – autobusy skręcą z Łodygowej w Radzymińską i dojadą do Dworca Wileńskiego.

Nie zmienią się trasy autobusów linii: 114, 376, 412, 414, 512 i N14.

W czasie trwania budowy tramwaje będą jeździły ul. Rembielińską. Mogą występować jedynie kilkudniowe wstrzymania ruchu tramwajowego. Pasażerowie z Bródna będą mogli szybko dojechać do Śródmieścia i na Mokotów dzięki nowej linii tramwajowej 41.

C19 „Zacisze”

Stacja C19 „Zacisze” zlokalizowana będzie wzdłuż ul. Figara przy skrzyżowaniu z ulicami Codzienna, Rolanda i Spójni. Na potrzeby jej budowy, na okres trzech miesięcy (od marca), wyłączone z ruchu będzie skrzyżowanie ulic Rolanda, Figara, Spójni i Codziennej.

Ponadto, na ulicach Zacisza wprowadzone będą zmiany związane z budową dwóch wentylatorni. Na potrzeby budowy pierwszej zamknięta będzie ul. Władysława Łokietka pomiędzy ulicami Chojnowską i Samarytanka. W kolejnym etapie prace przeniosą się na ul. Samarytanka, ale otwarta będzie już ul. Władysława Łokietka.

Na czas budowy drugiej wentylatorni zamknięta dla ruchu będzie ul. Blokowa na odcinku od ul. Kanałowej do ul. Czerwińskiej. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Kanałową – M. Bohuszewiczówny – Czerwińska.

Czytaj też:

Zmiany w ruchu na Bródnie. Początek budowy II linii metra

Testowy przejazd nowym prawobrzeżnym odcinkiem metra

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone