SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

„Siedmioro wspaniałych” w Komisji Europejskiej. „Dostarczamy dowody naukowe politykom”

fot. RDC

– Naszą rolą nie jest wpływanie na naukę, tylko dostarczenie dowodów naukowych politykom, żeby mogli lepiej podejmować decyzje – mówił w „Poranku RDC” prof. Janusz Bujnicki, jeden z siedmiorga naukowców, którzy doradzają Komisji Europejskiej.

Biolog z Polski, holenderska socjolog, specjalistka od nauk materiałowych z Portugalii, niemiecki fizyk, brytyjska klimatolog, matematyk z Francji, duński ekspert od bezpieczeństwa żywności – to grupa, którą dyrektor generalny ds. badań i innowacji Komisji Europejskiej Robert-Jan Smits nazwał żartobliwie „siedmiorgiem wspaniałych”. Jednym z członków grupy doradczej jest prof. Janusz Bujnicki.

Pytanie i odpowiedź

Komisja Europejska powołała grupę siedmiu naukowców w ramach większego doradztwa naukowego. Celem jest dostarczanie danych naukowych, które mają pomóc w podejmowaniu decyzji i tworzeniu nowych regulacji – tłumaczył w RDC prof. Bujnicki. Jak wyjaśniał, polega to na tym, że poszczególni komisarze, którzy pracują nad stworzeniem nowych regulacji, formułują konkretne zapytania i kierują je do naukowców. – Pracujemy nad przygotowaniem odpowiedzi – informacji i rekomendacji – mówił biolog.

Bez lobbingu

Gość RDC podkreślał, że rolą powołanej grupy nie jest wpływanie na naukę, tylko dostarczenie dowodów naukowych politykom. – Jesteśmy punktem styku, interfejsem pomiędzy politykami i naukowcami, mamy dostarczyć możliwie najbardziej zobiektywizowaną ocenę naukową – zaznaczył prof. Bujnicki. – Nie jesteśmy pytani jako eksperci, tylko naukowcy, którzy mają dostęp do naukowych narzędzi – dodał. – Nie prowadzimy żadnego lobbingu, naszą rolą nie jest namawianie Komisji Europejskiej do przyjęcia jakichś rozwiązań, tylko wyłącznie udzielanie informacji naukowych – powiedział biolog.

Prof. Bujnicki przyznał, że obecnie naukowcy pracują nad problemem emisji dwutlenku węgla przez samochody osobowe. – Badamy, jakiego rodzaju testy powinny być wykonywane do pomiaru emisji dwutlenku węgla w warunkach jazdy na drodze, w porównaniu z warunkami laboratoryjnymi – wyjaśnił.

Doradztwo w Polsce

Zdaniem gościa RDC, stworzenie podobnego doradztwa w Polsce byłoby „bardzo korzystne„, bo rządzący mogliby przygotowywać i podejmować decyzje z większą pewnością, że doprowadzą do konkretnych rozwiązań. – Nie chodzi o to, żeby naukowcy rządzili, tylko żeby brać pod uwagę ich opinie – podkreślił. – Kiedy polityk podejmuje decyzję o przygotowaniu ustawy czy rozporządzenia i jeśli ona będzie niezgodna z faktycznym stanem nauki, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że to zwyczajnie nie zadziała – komentował.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone