SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Decyzja zwrotowa ws. Polnej 46 będzie ponownie rozpatrzona

Zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

Komisja weryfikacyjna postanowiła uchylić decyzję zwrotową ws. nieruchomości położonych przy ul. Polnej 46 i przekazać sprawę miastu do ponownego rozpoznania – poinformował we wtorek przewodniczący komisji Patryk Jaki. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana z naruszaniem prawa.

Jaki przekazał też, że komisja weryfikacyjna wydała we wtorek 11 decyzji ws. przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia – decyzje te dotyczą nieruchomości przy: ul. Noakowskiego 16, Poznańskiej 14, Hożej 25a i Skaryszewskiej 11.

Niewłaściwe zarządzanie

Szef komisji weryfikacyjnej mówił na konferencji w resorcie sprawiedliwości, że ws. nieruchomości przy ul. Polnej 46, decyzja zwrotowa wydana została „z naruszaniem prawa i zasługuje na uchylenie i przekazanie do ponownego rozpatrzenia”. – Ponadto negatywne skutki społeczne w stosunku do lokatorów, spowodowane niewłaściwym zarządem budynku przez właścicieli przemawia za powierzeniem zarządu nad nieruchomością miastu – oświadczył Jaki.

Według komisji weryfikacyjnej, prezydent Warszawy wydając decyzję zwrotową nie ustalił, czy pierwotny właściciel nieruchomości był w posiadaniu wskazanego gruntu.

Użytkowanie wieczyste

W sprawie nieruchomości przy Polnej 46 prezydent Warszawy w lutym 2000 roku rozpoznał wniosek dekretowy przyznając prawo użytkowania wieczystego na dwóch gruntach pod powyższym adresem na rzecz następców prawnych pierwotnego właściciela. W 2006 roku część beneficjentów sprzedała udziały w roszczeniu do ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz spółki. W związku z zawarciem tych umów oraz śmiercią części beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych, zostały one zmienione decyzją prezydenta m.st. Warszawy z marca 2014 r. Zgodnie ze zmianą wskazano osoby posiadające roszczenia do zawarcia umowy użytkowania wieczystego.

Grunty przy ul. Polnej 46 zostały oddane następcom prawnym, wskazanym w decyzjach reprywatyzacyjnych po ich zmianie, w użytkowanie wieczyste na mocy umowy z lipca 2016 r. Wnioskiem z 14 grudnia 2017 r. prezydent m.st. Warszawy złożył do SKO wniosek o stwierdzenie nieważności własnych decyzji z 21 lutego 2000 r. oraz z dnia 4 marca 2014 r.

Odszkodowania

Komisja weryfikacyjna wydała we wtorek również 11 decyzji ws. przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Wobec nieruchomości przy Noakowskiego 16 komisja przyznała 185 tys. zł odszkodowań i zadośćuczynień. W stosunku do Poznańskiej 14 komisja przyznała 117 tys. zł. Wobec nieruchomości przy Hożej 25a przyznano 94 tys. zł, a w stosunku do nieruchomości przy Skaryszewskiej 11 jest to suma 12 tys. zł.

Czytaj też:

„Najważniejsze przesłuchanie”. Robert Nowaczyk przed komisją

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone