Najpopularniejsze mity na temat mieszkań z rynku pierwotnego
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to temat wokół, którego narosło wiele mitów. Nie wszystkie z nich mają związek z rzeczywistością, informacje na temat rynku pierwotnego najlepiej jest weryfikować na bieżąco. A wiedzę na ich temat najlepiej czerpać ze sprawdzonych źródeł, a nie tylko z zasłyszanych opinii. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat mieszkań z rynku pierwotnego!
Mit 1: Nowe mieszkania są znacznie droższe od mieszkań z rynku wtórnegoPrzede wszystkim warto pamiętać o tym, że ceny mieszkań zależą od wielu czynników. W największych polskich miastach często ceny mieszkań na rynku wtórnym niewiele różnią się od cen na rynku pierwotnym, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, jeśli używane mieszkania są stosunkowo atrakcyjne, a ich wygląd i funkcjonalność wpisuje się w nowoczesne trendy. Używane mieszkania, które są wykończone w standardzie premium są zazwyczaj dużo droższe, niż mieszkania deweloperskie.
Na pewno rynek wtórny będzie oferował dużo tańsze mieszkania w przypadku starego budownictwa i gorszej lokalizacji. Jednak w takich przypadkach musimy liczyć się z tym, że zakupione mieszkanie będzie wymagało wykonania generalnego remontu, co także wiąże się z dodatkowymi kosztami. W takich lokalach często muszą być skuwane tynki, wymieniane okna czy posadzki. Warto także pamiętać o tym, że w przypadku nabywania lokali z rynku wtórnego zostaniemy obciążeni dodatkowym podatkiem od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2%.
Mit 2: Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z dużym ryzykiem dla kupującegoZakup własnego mieszkania to dla wielu osób bardzo poważne zobowiązanie finansowe. Zrozumiałym jest, że może budzić pewne obawy. Na pewno w dzisiejszych czasach sytuacja na rynku deweloperskim wygląda zupełnie inaczej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie rynek chroni konsumentów przed nieuczciwością deweloperów na wiele możliwych sposobów. Jednym z najważniejszych dokumentów, który reguluje stosunki między nabywcą nieruchomości a deweloperem jest ustawa deweloperska. Chroni ona prawa nabywcy lokalu oraz zabezpiecza jego wkład finansowy. Dobrych deweloperów można znaleźć w wielu miejscach, np. na
https://www.wybierzdewelopera.pl.
Warto pamiętać o tym, że zakup mieszkania z rynku wtórnego wcale nie daje 100 proc. gwarancji, że transakcja przebiegnie uczciwie. Rynek wtórny może być dużo bardziej ryzykowny dla nabywcy niż nowe inwestycje. Przede wszystkim kupując stary lokal należy sprawdzić jego stan techniczny, ponieważ to, co widzimy na pierwszy rzut oka, może znacznie różnić się od faktycznego stanu. Mieszkanie może posiadać wiele wad ukrytych, które pojawią się dopiero po pewnym czasie. Konieczne jest także sprawdzenie stanu prawnego lokalu, zweryfikowanie księgi wieczystej nieruchomości oraz sprawdzenie czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni czy wspólnocie.
Bardzo ważne jest także to, aby przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego zwrócić uwagę na to, czy w lokalu nie ma żadnych lokatorów. Jeśli zdarzy się tak, że lokal jest np. wynajmowany, a mieszkańcy nie mają meldunku, należy zweryfikować umowę, która została z nimi zawarta i poprosić o jej rozwiązanie, zanim podpiszemy umowę kupna.
Mit 3: Na mieszkania z rynku pierwotnego czeka się bardzo długoOkres oczekiwania na mieszkania deweloperskie zależy od wielu czynników. Zarówno przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego trzeba liczyć się z tym, że załatwianie wszystkich formalności może zająć nam dość sporo czasu. Nowe inwestycje to nie zawsze długi okres oczekiwania. Zależy to głównie od tego, na jakim etapie budowy zdecydujemy się na zakup lokalu. Jeśli zależy nam na krótkim okresie oczekiwania można zdecydować się na zakup lokalu, kiedy inwestycja zostanie już wybudowana. Bardzo często jest to także dość korzystne finansowo, ponieważ są to zazwyczaj ostatnie mieszkania deweloperskie, więc deweloperzy mogą sprzedawać je po atrakcyjnych cenach.
Warto pamiętać, że choć teoretycznie mieszkania z rynku wtórnego można kupić bardzo szybko, to jednak praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Przede wszystkim używane mieszkania to pojedyncze lokale, których wielkość i lokalizacja nie zawsze będą odpowiadać naszym potrzebom. Znalezienie używanego lokalu, który odpowiada naszym preferencjom, może potrwać znacznie dłużej, niż zakup nowego mieszkania. Czasem na używane mieszkanie, które wyróżnia się odpowiednim układem pomieszczeń, trzeba poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Oprócz tego należy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie będzie konieczne przeprowadzenie remontu, co także znacznie opóźni możliwość użytkowania z lokalu.
Mit 5: Nowe mieszkania wiążą się z większymi opłatamiCzynsz, ogrzewanie, gaz, prąd, opłaty za wywóz śmieci czy miejsca parkingowe – nie tylko rynek pierwotny wiąże się z tymi opłatami. Koszt utrzymania mieszkania będzie zależał od wielu czynników, jak np. ilości lokatorów, funduszu remontowego, metrażu, standardu, lokalizacji oraz liczby mieszkańców. W niektórych miastach opłaty za czynsz na rynku wtórnym są dużo wyższe, niż te, które oferuje rynek pierwotny.
W starym budownictwie koszty ogrzania lokalu mogą być bardzo wysokie. Należy liczyć się z tym, że często w takich mieszkaniach jest niewłaściwa izolacja, co oczywiście zwiększa zapotrzebowanie na ciepło. W nowym budownictwie zazwyczaj wykorzystuje się dobre materiały, które charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjności. Warto pamiętać także o tym, że nowe mieszkania nie generują kosztów związanych np. z remontami czy naprawą większych usterek. To także przekłada się na niższe koszty utrzymania.
Mit 6: Mieszkania na wynajem lepiej kupować z rynku wtórnegoPrzede wszystkim mieszkania deweloperskie są dla najemców dużo bardziej atrakcyjne. Nowe mieszkania mają lepszy standard, lepsze warunki mieszkaniowe i zapewniają większy komfort. Wszystko to sprawia, że najemcy chętniej wybierają nowe inwestycje. Lokale na rynku wtórnym mają bardzo często mało atrakcyjne układy pomieszczeń – przechodnie pokoje, ślepe kuchnie, małe łazienki, niewielkie balkony. Jeśli zdecydujemy się na zakup starego lokalu pod wynajem musimy liczyć się z tym, że znalezienie najemnicy może potrwać znacznie dłużej, niż w przypadku rynku pierwotnego.
Oczywiście wiele zależy także od tego, komu chcemy wynajmować mieszkanie. Na pewno inne oczekiwania będą mieć single, inne rodziny z dzieckiem, a jeszcze inne studenci. Niemniej jednak dla większości osób atrakcyjne lokale do wynajęcia to przede wszystkim mieszkanie w dobrej lokalizacji, o odpowiednim standardzie. Ważne są także miejsca parkingowe lub garaż podziemny. Na pewno w większości przypadków mieszkania z rynku wtórnego będą wiązały się z niższymi cenami, jakie można uzyskać za wynajem.