Wiadomości
Udostępnij:
Jak płacą Polacy? Poznaj dane z raportu Fiserv Polska S.A.!
-
18.10.2023 13:33
-
Aktualizacja: 13:34 18.10.2023
W Polsce coraz popularniejsze stają się płatności bezgotówkowe. Młodzi i starsi rezygnują z noszenia gotówki w portfelu. Ten rosnący trend można zaobserwować na co dzień. Widać go przede wszystkim w sklepach i punktach usługowych czy gastronomicznych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv Polska S.A. wynika, że po płatności bezgotówkowe sięga ponad 70 proc. mieszkańców kraju nad Wisłą*. Dlaczego tak się dzieje? Co skłania Polaków do płacenia bezgotówkowego? Wyjaśniamy!
Polacy pokochali płatności bezgotówkowe
Dane z badania* pokazują, że zdecydowana większość z nas płaci bezgotówkowo (aż 70 proc.). W ankiecie telefonicznej – przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2022 r. – wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Respondenci przyznali, że gdy tylko jest taka możliwość, 41 proc. sięga po swoją kartę, telefon albo zegarek, aby uregulować rachunki za zakupy lub usługi. Mało tego – prawie 30 proc. z nas płaci w taki sposób raz lub kilka razy w ciągu całego tygodnia.
Kto najczęściej sięga po płatności bezgotówkowe?
Płatności bezgotówkowe w szczególności upodobały sobie osoby w wieku 18-39 lat. Ponad 80 proc. wykorzystuje taką możliwość, gdy tylko jest ku temu okazja. Choć za pomocą karty, zegarka albo telefonu rozliczają się głównie ludzie młodzi i mieszkańcy ze średnich i dużych miast, nie oznacza to, że seniorzy pozostają pod tym względem w tyle.
Dokładnie 40 proc. osób powyżej 70. roku życia co najmniej raz w tygodniu płaci za swoje zakupy bezgotówkowo. Reszta robi to raczej rzadko. Jeżeli spojrzymy na zarobki, największą grupę, która coraz rzadziej płaci gotówką, stanowią osoby zarabiające między 5 000 a 6 999 zł netto miesięcznie.
Co sprawia, że Polacy zamieniają gotówkę na rzecz bezgotówkowych transakcji?
Polacy przede wszystkim doceniają wygodę oraz szybkość płatności bezgotówkowych. Bardzo ważne dla nich jest też to, że nie muszą pamiętać o regularnym wyciąganiu gotówki z bankomatu. Wystarczy bowiem mieć ze sobą telefon albo kartę, która mieści się w kieszeni, aby zapłacić za kawę i obiad w kawiarni, rachunki, parkometr, bilet autobusowy itp.
Ten trend jest wyraźnie wzrostowy, a dane pochodzące z badania są istotne w szczególności dla właścicieli małych i średnich firm, którzy w dalszym ciągu nie zdecydowali się jeszcze na terminal w telefonie (aplikacja typu softpos) albo tradycyjne urządzenia do transakcji bezgotówkowych (terminale do płatności kartą). Może to skutkować spadkiem konkurencyjności ich biznesów, a nawet mniejszymi dochodami.
Warto dodać, że do zmiany przyzwyczajeń płatniczych Polaków zdecydowanie przyczynił się Program Polska Bezgotówkowa, w ramach którego oferowane są darmowe terminale płatnicze dla małych firm. Dla przedsiębiorców to świetna okazja, aby zacząć korzystać z darmowego terminala nawet przez rok**, a dla potencjalnych klientów – do sięgnięcia po nowoczesny, bezgotówkowy sposób dokonywania płatności.
Jak widać, Polacy są zainteresowani nowymi technologiami. Co trzeci badany płaci bezgotówkowo (np. za usługę u fryzjera albo kosmetyczki i za zakupy w markecie), a rozszerzanie zasięgu płatności bezgotówkowych sprawia, że coraz więcej osób w Polsce zamienia gotówkę na wygodne, szybsze i innowacyjne instrumenty płatnicze.
* Ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo. Online: https://www.polcard.pl/blog/ponad-70-proc-polakow-regularnie-placi-bezgotowkowo. Dostęp: 28.09.2023.
** Korzystanie z terminala w ramach Programu Polska Bezgotówkowa jest darmowe przez rok lub do momentu osiągnięcia obrotu w wysokości 100 tys. zł.
Kategorie: