Nielegalny hazard na Mazowszu. Śledczy zatrzymali 16 osób
Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowali grupę przestępczą, która specjalizowała się w organizowaniu nielegalnego hazardu. Podczas akcji śledczy zatrzymali 16 osób oraz przejęli 43 automaty do gier.
Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że od kilku miesięcy policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wspólnie z Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga w Warszawie prowadzili śledztwo ws. zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w organizowaniu nielegalnego hazardu. -
Jej członkowie są podejrzani o przestępstwa skarbowe, głównie o organizowanie nielegalnego hazardu w kilku obiektach w woj. mazowieckim i małopolskim - podała policjantka.
Przeszukali lokale i mieszkania -
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że zorganizowana grupa przestępcza mogła działać od 2018 roku na terenie województw: mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego organizując nielegalne gry na automatach - tłumaczyła podinspektor.
Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska przekazała, że podczas akcji funkcjonariusze przeszukali osiem lokali z automatami oraz mieszkania osób zaangażowanych w nielegalny proceder. -
W jednym z mieszkań znaleziono 44 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy - podkreśliła rzeczniczka IAS w Warszawie.
-
Funkcjonariusze zabezpieczyli 23 automaty klasyczne i 20 terminali komputerowych oraz pieniądze znajdujące się w lokalach w wysokości ponad 50 tys. złotych - wyliczyła Pasieczyńska.
Zarzuty dla 16 osób W trakcie akcji śledczy zatrzymali 16 osób, które zostały przewiezione do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. -
W Prokuraturze zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, w tym dwóm kierowania zorganizowana grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na organizowaniu zbiorowego uczestnictwa w grach losowych poprzez urządzanie i prowadzenie gier hazardowych na urządzeniach elektronicznych, elektromechanicznych i komputerowych - wskazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska.
-
Na wniosek prokuratora w stosunku do ośmiu podejrzanych Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy - zaznaczyła prokurator.
Wobec podejrzanych zastosowano zabezpieczenia majątkowe na łączną sumę ponad 2 mln zł. Na poczet grożących kar i grzywien śledczy zabezpieczyli m.in. nieruchomości, ponad 300 tys. złotych, 12 markowych zegarków oraz złote monety i sztabki złota.
Jak zaznaczają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy. -
Na dalszym etapie postępowania zaplanowano przeprowadzenie czynności procesowych z kolejnymi ustalonymi osobami, które brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej - dodała prokurator Skrzeczkowska.